Drobnosti o českém šlechtění okrasných rostlin Tropaeolum majus – lichořeřišnice větší

Je domovem v Chile, Peru a Kolumbie, kde je často rostlinou vytrvalou. Do květinových kultur se ale dostala jako letnička již r. 1684 (některé prameny udávají dokonce r. 1576). Pod tímto označením se dnes pěstují i odrůdy, které vznikly i složitějším křížením s jinými druhy, hlavně s T. minus a T. peltophorum.

Z těchto důvodů prosazoval R. F. T. Maatsch označení T. cultorum, které se ale ještě zcela neujalo. V předminulém i minulém století nabízely semenářské firmy velmi široký sortiment. Později obliba řeřich poněkud klesla, ale v současné době prožívají určitou renesanci. Na vzniku dosti obsáhlého sortimentu se původně podíleli hlavně šlechtitelé v Německu a Anglii. Vedle atraktivního zbarvení a co největších jednoduchých, poloplných až plných, často i vonících květů stále patří mezi hlavní šlechtitelské cíle také bohatost a vytrvalost kvetení (od začátku léta do zámrazu). Významný je také robustnější vzrůst, přičemž rozlišujeme dvě základní skupiny : 1) původní, klasické T. majus – až 2 m dlouhé popínavé rostliny a 2) nízké až zakrslé T. majus nanum (syn. T. nanum) – bezúponkaté rostliny do 40 cm výšky. V současné době se nabízejí hlavně poloplné barevné směsi (např. ´Doppelte Glanz-hybriden´) a z nízkých, zakrslých, nepopínavých, maximálně 25 cm vysokých : drobnolisté směsi ´Whirlybird Mischung´, ´Bunte Juwelen´ a další.
Čeští šlechtitelé květin se touto letničkou zabývali jen okrajově. Pouze v ceníku pražské semenářské firmy Jind. Vaněk se r. 1938 objevila odrůda jménem ´Jindřich Vaněk´. Byla světle žlutá a šarlatově červená. Víc o tomto výpěstku nevíme. Na šlechtitelské stanici ve Vrbičanech se, již před r. 1966, snažili o vyšlechtění nízkého typu s temně červenými květy. Tento záměr se povedl a r. 1970 byl výpěstek zařazen do Listiny povolených odrůd pod jménem ´Červená Koule´. Zbarvením květů, bohatostí kvetení a vzrůstem dobře doplňoval tehdejší sortiment zahraničních odrůd.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *