Drobnosti o českém šlechtění okrasných rostlin Reseda odorata – rezeda vonná či zahradní

Pochází ze severní Afriky a pěstuje se od r. 1752. První sběry uskutečnil již kolem r. 1735 N. Granger v Cyrenaice. Rezeda bývala v předminulém i minulém století, hlavně pro své drobné a silně vonné kvítky, velmi žádanou letničkou. Tehdy nabízely velké semenářské firmy až 30 odrůd.

Šlechtění bylo zaměřené na výšku a šířku rostlin (různé odrůdy 15 – 60 cm vysoké), bohatost větvení a hlavně kvetení. Dodnes se věnuje zvláštní pozornost velikosti jednotlivých kvítků i celého květenství, intenzitě jejich žlutého či žlutozeleného, načervenalého až červeného případně bělavého vybarvení. A to vždy v kontrastu s nápadně červenými nebo žlutými prašníky. V současných cenících nacházíme zpravidla jen 3 – 6 odrůd. Mezi výchozí robustnější, až kolem 40 cm vysoké výpěstky patřila ´Ameliorata´, ´Gigantea Pyramidalis´ aj. Odrůda ´Machet´ a její novější doplňky ´Machet Compacta´, ´Machet Rubin´ a další, se svým stěsnanějším vzrůstem (kolem 30 cm) a velkými, převážně načervenalými květy velmi dobře hodí pro hrnkovou kulturu. Většina dodnes pěstovaných rezed je anglického, méně pak německého či francouzského původu.
Lze říci, že čeští zahradníci šlechtili vlastní odrůdy jen výjimečně. Raději přebírali a dodnes přebírají zahraniční výpěstky. Z dostupných pramenů známe zatím jen tři zmínky, zčásti rozporuplné. V r. 1937 nabízela pražská semenářská firma B. Petřík a spol. 7 odrůd a z toho jednu českou nazvanou ´Bedřich Smetana´. Podle velmi stručného ceníkového popisu byla obrovská a temně červená. O rok později (1938), těsně před začátkem nacistické okupace, uváděla tehdy proslulá pražská semenářská firma Jindřicha Vaňka rovněž 7 odrůd, z toho dvě nesporně českého původu. Výpěstek ´Mistr Dvořák´ byl popsán jako temně červený, obrovský, vhodný i pro hrnkovou kulturu a přirychlování a jako novinku roku odrůdu ´Skladatel Fibich´ – zlatožlutá, obří. O dva roky později, tj. r. 1940, nabízí rovněž v Praze semenářská firma A. Talacko prakticky tentýž sortiment jako předtím J. Vaněk, ale pouze s jednou českou odrůdou ´Mistr Dvořák´ s tím, že se jedná o výpěstek obrovský, ale bílý nikoliv jako u J. Vaňka temně červený. Dnes, kdy všechny tři odrůdy již delší dobu zapadly, nejsme zatím schopni zjistit skutečné zbarvení výpěstku ´Mistr Dvořák´. Snad lze Vaňkovu charakteristiku považovat za věrohodnější. Neznáme ani šlechtitele těchto českých rezed. Zřejmě ale všechny tři výše uvedené firmy nabízely výpěstky jedné a téže osoby, která měla zálibu v našich hudebních skladatelích a v červeném zbarvení květů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *