Drobnosti o českém šlechtění okrasných rostlin – Phlox paniculata – plaměnka latnatá, flox

Známá trvalka je původem z USA a v kultuře je již od r. 1732. Na současném, několik set odrůd zahrnujícím sortimentu se podíleli zejména šlechtitelé z Německa, Anglie, Francie, Rakouska a Ameriky. Snad nejstarší odrůdy jsou asi francouzského původu.

Hlavní zásluhu má proslulý zahradník-šlechtitel V. Lemoine. Datují se asi kolem let 1860 až 1900. Dodnes nacházíme jeho výpěstky, jako např. karmínově růžový ´Jules Sandeau´ alias ´Würtenbergia´. Svou šlechtitelskou činností pak ovlivnili sortiment angličtí šlechtitelé a zejména také holandská firma Ruys. Postačí si připomenout některé její stále známé odrůdy jako např. z bílých ´Mia Ruys´ či ´Rembrandt´, z narůžovělých ´Morgenrood´ či ´Mrs Milly van Hoboken´, z červených ´Charles H. Curtis´ a další. Pro náš tržní sortiment měly a mají, vedle holandských výpěstků, rozhodující vliv zejména odrůdy německé. G. Arends z Ronsdorfu vycházel při své práci hlavně z francouzských odrůd ´Boule de feu´ (šarlatově karmínová) a ´Boule de Neige´ (bílá) a r. 1918 uvedl na trh své první floxy, z nichž zářivě červený výpěstek ´Septemberglut´ je stále ještě žádán, podobně jako r. 1925 vzniklý, také červený ´Albert Leo Schlageter´ a několik dalších. V této době přicházejí se svými výpěstky také zahradnické podniky Pfitzer (Stuttgart), Buchner (Mnichov), Schöllhammer (Langenargen), Goos a Koenemann (Niederwalluf) a zejména K. Foerster z Berlin-Bornimu (např. odrůdy ´Feuerspiegel´, ´Frauenlob´, ´Leuchtquelle´, ´Schneerausch´ , ´Tenor´ a mnoho dalších).
Asi o deset let později, kdy G. Arends uvedl svých prvních pět floxů vznikají v letech 1928 – 29 v Jaroměřicích nad Rokytnou a v Žehušicích u Čáslavě první české výpěstky. V Jaroměřicích to byl opět A. Vejtasa se svou ´Grete Roder-Müller´. Bohužel, zatím neznáme o této odrůdě další podrobnosti. Od r. 1929 uvádějí Koniferové školky v Žehušicích ve svých cenících dva vlastní výpěstky pojmenované po majitelích podniku a zámku : ´Paní Milada Stomeová´ (květy velké, lososově růžové s temně purpurovým okem, výška rostlin 70 – 80 cm) a ´V. Stome´ (květy velké, intenzívně purpurové, s temně červeným středem, výška rostlin 90 – 100 cm). Tyto odrůdy ale zřejmě neměly v tak rozsáhlém sortimentu velkou naději na trvalejší rozšíření. Jen v ceníku žehušických Koniferových školek z r. 1932 – 33 se vedle obou výše uvedených vlastních výpěstků nabízelo ještě 102 zahraničních, převážně německých, anglických, francouzských, holandských a dánských. Sám G. Arends ve svých pamětech (vydání z r. 1951) o svém šlechtění P. paniculata nakonec píše, že práci na dalších novinkách raději již r. 1925 uzavřel „protože odrůdový sortiment byl bez tak již veliký“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *