23.11.2004 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Drobnosti o českém šlechtění okrasných rostlin- Iresine herbstii (syn. Achyranthes verschaffeltii) - iresine Herbstova

Je původem z Brazílie. V květinářství se používá hlavně pro kobercové výsadby, ale v posledních letech i pro hrnkovou kulturu a mobilní zeleň. Původní druh má listy víceméně okrouhlé, výrazně načervenalé s karmezínově červenou žílnatinou. V kultuře bylo podchyceno několik málo odchylek, hlavně ve velikosti, tvaru a zbarvení listů.

Jedná se hlavně o kultivary ´Aureireticulata´ (listy světle zelené se zlatožlutou žílnatinou), ´Biemuelleri´, ´Wallisii´ (listy temně červené) a další.
Z českých zahradníků přispěl do sortimentu, alespoň na kratší dobu zahradník v Kyjovicích na Moravě J. Bayer svou vlastní, blíže nepojmenovanou selekcí. M. Fulín ji r. 1900 charakterizoval v časopise Česká Flora č. 2, str. 21 - 23 jako : „...zvláštní odrůdu Iresine, která stojí uprostřed mezi zahradnickými druhy Iresine Wallisii a Achyranthes Verschaffeltii. Je to zdrobnělý a zkadeřený tvar barvy růžové a sytě červené. Pro skupiny mosaikové velmi příhodný doplněk...“. Současná nomenklatura uvádí Fulínův „zahradnický druh“ Achyranthes verschaffeltii jako synonymum druhu Iresine herbstii a zahradnický druh Iresine Wallisii jako její kultivar - tedy Iresine herbstii ´Wallisii´. Bayerova „zvláštní odrůda“ byla tedy zkadeřeným doplňkem sortimentu Iresine herbstii. Zřejmě se ale nedočkala vlastního jména a pravděpodobně brzy zapadla nebo se rozšířila pod nám neznámým pojmenováním.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down