17.02.2005 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Drobnosti o českém šlechtění okrasných rostlin – Begonia x tuberhybrida – begonie hlíznatá

První kříženec hlíznaté begonie vznikl pravděpodobně z kombinace Begonia boliviensis x B. rosaeflora. Toto křížení uskutečnila firma Veitch v Chelsea. Byl pojmenován po tehdejším vrchním zahradníkovi této firmy B. sedenii.

Křížením tohoto výchozího hybrida s dalšími druhy, jako např. s B. davisii, B. paercei a B. veitchii vznikl základ pro další šlechtění hlíznatých begonií. Poměrně obsáhlý sortiment se dodnes dělí na výpěstky:
1) velkokvěté (B. x tuberhybrida gigantea s květy jednoduchými, poloplnými či plnými, různě zbarvenými – bíle, žlutě, oranžově, růžově, rumělkově a tmavě rudě, případně zkadeřenými či třepenitými,
2) drobnokvěté (B. x tuberhybrida multiflora) s 2 – 4 cm širokými květy, ale velmi bohatým květenstvím, např. ´Frau Helene Harms´ (žlutá, plnokvětá), ´Flamboyant´ (šarlatově červená), ´Kupfergold´ (měděně lososová), ´Wilhelm Eysser´ (ohnivě červená) aj.,
3) středně velký květ (B. x tuberhybrida ´Multiflora Maxima´, B. x t. ´Floribunda´) s květy širokými 5 – 7 cm v různých barvách, dále Benaryho F1 kříženci ´Nonstop´ v odrůdách, F1 kříženci ´Kamilla´ v barvách, F1 kříženci ´Ornament´, ´Panorama´, ´Pin Up´ v základních barevných odstínech, Pfitzerovi plnokvěté ´Sonnenbegonien´ v barvách a další,
4) převislé (B. x tuberhybrida pendula) jsou drobno- nebo velkokvěté, většinou plné, např. ´Tenella Rose F1´ (růžové), ´Tenella Salmon-Orange F1´ (naoranžovělé) aj. Tento velmi bohatý výběr zahrnuje tedy odrůdy s různě velkými květy, rozličných barevných odstínů, třepenité i celokrajné, plné, poloplné a jednoduché, i rozdílného vzrůstu rostlin. Také u této begonie vynikly, hlavně v prvním období šlechtění, erfurtské a quedlinburgské firmy (Heinemann a další). Dnes se přebírají do tržních sortimentů i výpěstky zámořské.
Šlechtění hlíznatých begonií je u nás ještě mladšího data než šlechtění Begonia semperflorens. První zmínka pochází až z roku 1953, kdy K. Souček senior i junior z Blanska množili a také šlechtili resp. zlepšovali zahraniční odrůdy. Podobně začala svou šlechtitelskou činnost asi o 10 let později M. Černá v Jaroměři. Mezi její přední šlechtitelské cíle patřila, vedle efektního barevného odstínu a velikosti květu, hlavně maximální plnokvětost. První výchozí materiál se objednal z Belgie. V letech 1965 – 66 uvádí tato šlechtitelka oficiálně v Listině povolených odrůd pět zlepšených, původních zahraničních odstínů (první byly ´Bílá´ a ´Světle Růžová´). M. Černá se zabývala výhradně převislými, plnokvětými hlíznatými begoniemi. Uvážlivě přitom využívala hybridní materiál získaný z Kalifornie. V roce 1967 uznává Státní odrůdová komise její první vlastní odrůdy (odstíny) : ´Měděná´ a ´Žlutá´ a v r. 1972 odrůdu sytě žlutou s lemem červenooranžovým (´Dvoubarevná´). V témž roce přichází s prvními čtyřmi odstíny již heterózní série ´Chanson´ (květy bílé, lososové, měděné a tmavě červené), kterou v roce 1981 doplňuje odstín ´Jasně Červený´ a v roce 1986 ´Žlutý´. Devět let později (roku 1995) přichází ještě Černý J. jun. a Černá A. se dvěma dalšími dvoubarevnými odrůdami: ´Chanson- Dvoubarevná růžovo-bílá F1´ (květy bílé růžově lemované) a ´Chanson-Dvoubarevná oranžovo-žlutá F1´ (květy žluté oranžově lemované). Nedávno, tj. v roce 1999 se v jaroměřské firmě objevil nový růžový odstín pod jménem ´Chanson-Růžová F1´ (Černý Jan jun., Černá A.). Touto sérií ´Chanson´ se české převislé hlíznaté begonie dostávají skutečně na zahraniční úroveň. Hned v roce 1973 byly obdivovány na olomoucké Floře. Jaroměřské hlíznaté begonie si zaslouženě přinášely a snad stále přinášejí ceny z domácích i zahraničních výstav.
Od roku 1994 se objevují na trhu výpěstky pardubického zahradníka L. Urse. Jejich šlechtěním se začal zabývat v Jistebnici u Tábora v r. 1990. Výchozí materiál získal z USA (Anthonelli Brothers), Japonska (Yamiko Yamaguchi), Anglie (Blockmore and Langdon), Německa (Benary) ale i od tuzemské jaroměřské firmy Černý. Jedná se většinou o begonie s velkými, plnými a třepenitými květy. První byla roku 1994 zářivě červená ´Othello´, pak růžová ´Princezna´ (rok 1995) a o rok později (1996) žlutá ´Kristýnka´. Vzápětí (rok 1997) ještě oranžově žlutá ´Kantiléna´. V následujícím roce 1998 se objevují dvě novinky: ´Kardinál´ (sametově červené zbarvení) a ´Sangrina´ (červená s růžovým a bělavým mramorováním). V roce 1999 opět dva výpěstky: ´Bohemika´ (krémově bílý) a ´Orange Mystery´ (zářivě oranžový s kontrastně načervenlým olistěním). Zajímavá je begonie ´Cherry´ z roku 2000 (květy žlutavé až bělavé s oranžovým okrajem), dále ´Magellan´ (květy oranžové, žlutě a bělavě mramorované), temně růžová ´Felicie´ s temnějším olistěním z roku 2003 a z téhož roku ještě krémově bílá a růžově lemovaná ´Salome´.
L. Urs se věnuje také šlechtění převislých hlíznatých begonií. Nejstarším výpěstkem je oranžová ´Balada´ z roku 1995 a o rok mladší krémově žlutá a růžově lemovaná ´Primadonna´ (rok 1996). V následujícím roce (1997) uvedl L. Urs hned dvě novinky : ´Bloody Mary´ (květy červené) a ´Promenade´ (květy bílé s růžovým líčkem). V dalším roce 1998 jsou to opět dvě nové begonie : růžová ´Marion´ a krémově bílá, růžově lemovaná ´Vermillion´. V roce 2000 se objevuje zářivě žlutá ´Luna´, v roce 2002 ´Afrodite´ s květy sytě růžovými a stříbřitým lemem a konečně letošní (rok 2004) lososová novinka nazvaná ´Šalamoun´. V roce 2002 uvádí tentýž šlechtitel pět mnohokvětých („multiflora“) barev: ´Červená´, ´Oranžová´, ´Žlutá´, ´Bílá´ a ´Růžová´. V roce 2003 ještě ´Růžovo-bílou´ a ´Žluto-oranžovou´. Jako novinky letošního roku se v pardubickém katalogu firmy Bego-Bohemia uvádějí zakrslé, miniaturní výpěstky pod jmény ´Minioranž´, ´Minigold´ a ´Minirosa´.
Svou šlechtitelskou činnost zaměřuje L. Urs na různé barevné kombinace, vůni, zbarvení listů, odolnost vůči počasí (zejména slunci) a miniaturizaci. Jeho výpěstky byly v Olomouci a Lysé nad Labem již několikráte vyznamenány. Lze si jen přát, aby se mu práce dařila a Pardubice získaly obdobné jméno jako Jaroměř.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down