04.04.2013 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dřevitá pivoňka a její pěstování – III. díl

V závěrečném díle o pěstování dřevitých pivoněk se zaměření na jejich množení. Bylinné pivoňky se množí snadno dělením trsů, ale u dřevitých pivoněk je reprodukce složitější a může probíhat několika způsoby.

Semeny
Množení dřevitých pivoněk semenem používáme při hybridizaci s cílem získat rostliny nových barev, tvarů i vlastností. Semenem množíme hlavně botanické druhy, které poskytují největší množství semen. U kultivarů pivoněk s květem jednoduchým, poloplným a výjimečně i u některých plných, kde jsou vyvinuté prašníky i pestíky dochází po samovolném opylení k tvorbě semen. Dobře vyvinutých semen je velmi málo, většinou jsou měchýřky prázdné. Závisí to na kultivaru, typu květu a hlavně na opylovacích podmínkách v době květu. Dobře vyzrálá semena dřevitých pivoněk mají tmavě hnědou, případně černou barvu, jsou nepravidelně oválná až oble hranatá. Semena po vyjmutí z měchýřků jsou lepivá. Z tohoto důvodu je omyjeme ve vodě nebo ve slabém roztoku hypermangánu, osušíme a uchováme je v igelitovém sáčku až do výsevu v chladné místnosti. Nejlépe je semena po vyluštění stratifikovat ve směsi perlitu, písku a rašeliny a uchovat je při teplotě 4–6 °C až do doby výsevu. Semena vyséváme na jaře do pařeniště pod sklo do propařené, propustné, písčitohumozní půdy. Sejeme do 3 cm hlubokých rýh, do kterých pokládáme jednotlivá semena 5 cm od sebe. Rostliny koncem léta přesadíme do hlubších kontejnerů. Během čtyř až pěti let získáme prodeje schopné rostliny, které za další dva roky poprvé vytvoří květy.
Dělení rostlin
Rozmnožování dřevitých pivoněk dělením se v našich podmínkách neprovádí, protože by to nejprve vyžadovalo založit matečnici pravokořenných pivoněk. Z hlediska výtěžnosti i doby trvání než jsou rostliny schopné prodeje je množení dřevitých pivoněk dělením pro množitele nevýhodné. Roubovaná rostlina k tomu, aby si vytvořila vlastní kořeny a mohlo tak dojít k rozdělení keře, potřebuje zhruba deset let. Zakořenění u pravokořenných pivoněk trvá čtyři až pět let. Podle velikosti a stáří matečné rostliny získáme od pěti do deseti oddělků různé velikosti, síly a stupně zakořenění. Rostliny vytřídíme, slabé vysázíme volně do pařeniště, silnější do kontejnerů. Dělením množí dřevité pivoňky především v Číně.

Kopčení (oddělky)
Dřevité pivoňky lze množit i kopčením. Keř rok předtím brzy na jaře hluboko seřízneme, aby vyrostly mladé výhony. V dalším roce na jaře keř zasypeme humózní půdou do výšky 20–30 cm. Každý výhon musí být pečlivě zasypán zemí, jinak dochází k špatné tvorbě kořínků. Nakopčená zem se podle potřeby během vegetace udržuje dostatečně vlhká. Po dvou letech výhony obvykle zakoření a na podzim nebo lépe na jaře příštího roku se odstřihnou a dále se dopěstují v kontejnerech.

Hříšení
Obdobou kopčení je hřížení, při kterém vhodné, dlouhé a mladé výhony vložíme kolem keře do vyrytých rýh, zakotvíme je a zasypeme kyprou humózní půdou do výšky 15 cm. Během vegetace zem několikrát přisypáváme až vznikne hrůbek o výšce 30 cm. Po dvou letech větve zakoření, po oddělení na jaře se nasází do kontejnerů a do podzimu získáme dostatečně silné, prodejné rostliny. Rozmnožování dřevitých pivoněk dělením, kopčením a hřížením jsou způsoby značně zdlouhavé, produkčně nevýnosné, a proto se v našich okrasných školkách nepoužívají.

Roubování
Roubování dřevitých pivoněk zůstává jedinou nejčastěji používanou metodou pro rozmnožování kultivarů dřevitých pivoněk v okrasném školkařství.

Text a perokresby Ing. Václav Jabůrek

Celý článek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 5/2012

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dobrý den,prosím o radu, mám dřevitou pivoňku, která má krásné veliké květy, ale jsou tak veliké a těžké , že je větvičky neunesou a obrací se k zemi . Nedělají tedy žádnou parádu. Lze je nějak přihnojit nebo něco aby květy byly vidět?
    Děkuji za radu. Bilíková

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down