DP Praha ve spolupráci s VÚRV testuje speciální travní koberce

Na tramvajové trati v Bělohorské ulici testuje pražský dopravní podnik společně s vědci ze tří výzkumných organizací speciální nízkoúdržbové travní koberce. Dnes probíhá pokládka koberců na dvou místech trati v úseku mezi zastávkami Drinopol a U Kaštanu. Koberce obsahují různé směsi travin, jetelovin a bylin. Která směs obstojí nejlépe v běžném provozu, bude použita i na dalších místech v Praze.

Testování různých směsí travin, bylin a jetelovin

Právě dnes probíhá na šedesáti metrech tramvajové trati na pražském Břevnově pokládka rostlinných koberců, které obsahují různé směsi travin a bylin v různých poměrech. „Testuje se jak na slunnné, tak na stinné části trati. Který povrch v podmínkách běžného provozu obstojí nejvíce, ten bude v následujících letech použit na různých dalších místech po celé Praze,“ řekla pro Pražskou Drbnu Lucie Čeňková z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a doplnila, že jasno by mělo být v roce 2023.

Speciální koberce jsou osety unikátními směsmi travin, jetelovin a dalších bylin, které by měly lépe obstát v náročných podmínkách městského provozu. Pochází výlučně z tuzemských zdrojů a díky svému původu z extrémních stanovišť by měly lépe snášet teplotní stres, sucho a zasolení. „Koberce by měly být úplně bezúdržbové, například by se neměly vůbec sekat,“ dodala Čeňková.

Koberce by měly být úplně bezúdržbové

Na vývoji těchto odolných směsí se v rámci projektu Genofondy pro město podílejí vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby z Prahy-Ruzyně, z OSEVA Vývoj a výzkum z Rožnova-Zubří, ze Zemědělského výzkumu z Troubska, dále pracovníci z firmy Seed Service z Vysokého Mýta a pražský dopravní podnik.

Projekt finančně podporují Technologické agentury ČR a Ministerstva životního prostředí v rámci Programu Prostředí pro život.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down