21.07.2005 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dovoz vína do ČR se zvýšil o dvě pětiny

Dovoz vína do České republiky se v prvním roce po vstupu do Evropské unie zvýšil o dvě pětiny na 1,29 milionu hektolitrů. Důvodem bylo především uvolnění dřívějších celních bariér. Největší objemy pocházely z Rakouska, Španělska a Itálie.

Vzrostl i export tuzemského vína, a to téměř o polovinu na 31 000 hektolitrů, průměrná cena se ale snížila asi o pětinu na 41 korun za litr.
Záporné saldo obchodní bilance ČR v komoditě víno se tak za období od 1. května 2004 do letošního 30. dubna podle statistiků dále propadlo o jednu miliardu na 2,45 miliardy Kč.
Vinaři očekávali po zkušenostech z Rakouska vyšší růst dovozu hned po vstupu do EU, místo toho byl nárůst pomalejší a pokles bude pravděpodobně také pozvolnější. Podíl dovozu vína ze Slovenska se ve srovnatelném období zredukoval z dříve desetiny celkového importu na čtyři procenta.
Ze sdružených statistických a odborných údajů dále vyplývá, že klesá podíl dovozu červeného vína, za sledované období téměř o desetinu na 51 procent celkového objemu. Po vstupu do EU se navíc zvedla hodnota dováženého vína o 65 procent až na 2,58 miliardy Kč, zatímco u srovnatelné domácí produkce z roku 2003 dosáhla přibližně dvou miliard korun. Průměrná dovozní cena stoupla ze 17 na 20 Kč na litr s tím, že většina vína se dovezla bezcelně z členských zemí EU a zbytek ze třetích zemí clu podléhá. U lahvového vína, tedy v obalech do dvou litrů, si udržely svou pozici Španělsko a Francie, svůj podíl navýšila i Itálie, ale místa ztratilo Rakousko a Slovensko. Celkový objem dovozů v této kategorii se zvýšil o 70 procent na 410 000 hektolitrů za průměrnou cenu 34 Kč za litr. U sudového vína se propadly dovozy ze Slovenska, Maďarska a Chile, naopak svůj podíl zvýšily Itálie, Rakousko a Španělsko. Objem dovozů vína v sudech se zvedl o 28 procent na 860 000 hektolitrů. Průměrná cena v tomto případě se pohnula nahoru jen mírně na 12 Kč za litr. V České republice v posledních letech stoupá spotřeba vína. Zatímco před pěti lety byla průměrná spotřeba 13 litrů vína na osobu ročně, nyní se pohybuje kolem 17 litrů. I tak ale Česko zaostává za Evropou, kde se průměr pohybuje od 25 do 30 litrů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down