Dovoz rostlin náchylných k napadení bakterií Xylella fastidiosa do České republiky má pozastaveno patnáct zemí

Na základě rozhodnutí Evropské unie odmítá Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) dovážené zásilky s rostlinami náchylnými k bakterii Xylella fastidiosa. Opatření se týká zásilek s rostlinolékařským osvědčením vydaným po prvním březnu 2023, celkem z patnácti určených zemí.

Fytokaranténní bakterie Xylella fastidiosa napadá široké spektrum hostitelských rostlin, zejména ovocných a okrasných rostlin a révy vinné, přičemž působí velmi významné hospodářské škody. 

ÚKZÚZ řešil podezření z jejího výskytu na území ČR v roce 2017, které ve výsledku nebylo prokázáno. Česká republika je tak i nadále prostá výskytu této nebezpečné bakterie.

Vzhledem k nedodržení podmínek prováděcího nařízení komise (EU) byl pozastaven vývoz z následujících zemí: Argentina, Chile, Čína, Kolumbie, Ekvádor, Filipíny, Indie, Indonésie, Jordánsko, Uganda, Uzbekistán, Peru, Srí Lanka, Tanzanie a Vietnam.

Tyto země dosud neposkytly údaje o oblastech prostých nebo zemi prosté  Xylella fastidiosa u rostlin k výsadbě, kromě osiva.

Potvrzení o zemi prosté nebo oblastech prostých musí být založeno na dostatečných údajích o provedených průzkumech a testování. Pokud zmíněné země později provedou řádný průzkum nebo poskytnou záruky míst produkce, která jsou prostá bakterie Xylella fastidiosa, bude dovoz opět povolen.

Na základě výše uvedených informací a v souladu s platnou legislativou odmítá ÚKZÚZ  dovoz rostlinného materiálu u zásilek s rostlinolékařským osvědčením vydaným po 1. březnu 2023.

Seznamy schválených třetích zemí, území a produkčních míst, prostých karanténních škodlivých organismů rostlin, spravuje a zveřejňuje Evropská komise.*

Zdroj: ÚKZÚZ


 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down