27.07.2016 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dostupnost druhů a kultivarů rodu Taxus a jejich využití

Rod Taxus L. má řadu druhových zástupců a zástupců v oblasti kultivarů, což z něj činí téměř univerzální dřevinu pro využití v okrasném zahradnictví a zahradní tvorbě. Bohužel však je v této oblasti podceňován, výběr z kultivarů na trhu je omezený a nevyužívá celou možnou škálu velikostí, tvarů a barev.

Za menší uplatnění tisu často mohou i některé předsudky. Jistě by si zasloužil větší pozornost ze strany odborné i širší veřejnosti. Systematické zařazení rodu Taxus se vyvíjelo postupně. Svoboda (1953) uvádí několik subspecií lišících se areálem rozšíření v Evropě, Asii i Severní Americe a popisuje základní morfologické rozdíly mezi nimi. Jde o Taxus baccata communis (ssp. eubaccata) ze střední Evropy a Středozemí,  T. b. wallichiana Zucc a dále o T. b. orientalis Bertol,  T.  b.  chinesis Pilger,  T.  b.  cuspidata Sieb. Zucc z východní Asie. Svoboda dále tis rozdělil dle klimatypů a také uvádí, že u tisu lze předpokládat i různé cenotypy. Variabilitou, subspeciemi a různými ekotypy se velmi podrobně ve své práci zabývá Domin (1940), a to i s odkazy na starší díla z 19. století. Dnes subspecie podle Svobody (1953) odpovídají jednotlivým uznávaným druhům.

Text a foto Ing. Iva Roubíková, Ph. D., Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i., Vít Roubík

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 7/2016

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down