30.11.2009 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dost úzké do vinic a nízké do sadů

Se zaváděním moderních technologií a snižováním podílu ruční práce se dnes setkáváme ve všech zahradnických odvětvích, ovocnářství a vinohradnictví nevyjímaje. Jendou ze společností , která se specializuje na prodej mechanizační techniky do vinic a sadů je jihočeská firma Bonas, spol. s r. o., ze Sepekova nedaleko Milevska.

Společnost Bonas je našim výhradním zástupcem světoznámé japonské firmy Kubota, která se specializuje na výrobu komunální techniky a zemědělských strojů. Nabídka mechanizačních prostředků firmy je široká, od traktorových kompaktních a velkoplošných sekaček, přes víceúčelová transportní terénní vozidla RTV, až po univerzální a zemědělské traktory.
Z těch nejvýkonnějších jmenujme například model M 128 X s přeplňovaným motorem o výkonu 134 k. Naopak nejmenší typ malotraktoru nabízí řad B 20. Hmotnost modelu B 1220 s výkony 12 k je pouhých 460 kg.

Rozšíření nabídky
Od loňského roku rozšířila společnost Bonas svoji nabídku výkonných zemědělských traktorů pro všestranné použití série M o řadu M 40 Narrow.
Jedná se o traktory specificky vyvinuté pro použití ve vinicích a sadech. Především díky své úzké kompaktní karosérii a malým rozměrům najdou modely M 6040, M 7040 a M 8540 využití kdekoli je třeba použit kompaktní traktory v úzkých prostorech s výkonem série M. Celková šířka traktorů s běžnými koly je 1220 mm. K bezproblémovému průjezdu strojů po nízkými větvemi přispívá jak zaoblení rohů karosérie, tak i vybavení traktorů sklopnými světly.
Pro lepší ovládání a snadné zatáčení ve vinicích a sadech jsou stroje vybaveny hydraulickým řízením. Díky patentovanému systému pohonu BI-Speed, se přední kola při natočení o více jak 30 stupňů dvakrát rychleji otočí oproti zadním. Menší poloměr otáček stroje rovněž přispívá k minimalizaci škod u podloží. Velkým bonusem traktorů M 40 je vedle snížení těžiště zvýšení výkonu hydrauliky a motoru.
Všechny typy traktorů M 40 jsou vybaveny synchronizovanou pětistupňovou převodovkou s třemi redukčními převody, které umožňují volbu z 15 rychlostí vpřed i v zad včetně velmi pomalé rychlosti (od 180 cm/h až do 36 km/h).

Model M 7040 se představuje
Jedním z kompaktních traktorů nabízený společností Bonas ze série M 40 je model M 7040. Jak pracuje traktor, který najde všestranné použití při ošetřování ovocných sadů a vinic jsme se zajeli podívat přímo do jedné z nejproslulejších vinařských oblasti naší republiky, do Mikulova. S technickými parametry nás seznámil Pavel Macháček, zástupce společnosti Bonas pro mikulovskou oblast a majitel rodinné firmy zabývající se prodejem a servisem zemědělských, stavebních a komunálních strojů v Drnholci nedaleko Mikulkova.
Kompaktní traktor M 7040 je vybaven čtyřválcovým, kapalinou chlazeným turbomotorem o výkonu 71 k se systémem přímého vstřikování, což přispívá nejenom k lepší spotřebě paliva, ale i většímu výkonu a spolehlivosti stroje. Traktor je vybaven hydraulickým čerpadlem o kapacitě 61 l/min se zlepšenou kapacitou zdvihu na 2300 kg, což umožňuje použití velkého množství příslušenství. Otáčky zadního vývodového hřídele jsou 540 ot/min.
Traktor je vybaven hydraulickým brzdným systémem pracujícím na všechna čtyři kola, který vyžaduje minimální ovládací sílu a automaticky připojuje pohon 4x4 při brzdění. Nezávislý zadní vývod (PTO) s brzdou zlepšuje efektivitu práce. Jako volitelné vybavení jsou k přední nápravě připojeny dva přídavné hydraulické okruhy. Pro snadné ovládání je ovládací páka umístěna vedla volantu. Traktor může být rovněž vybaven ovládáním průtoku hydraulického oleje pro snadnější ovládání a připojování pracovního nářadí. Pro zvýšení zvedací síly zadních ramen lze stroj vybavit maximálně dvěma hydraulickými písty.
Pro maximální pohodlí obsluhy stroje jsou modely M 7040 a M 8540 vybaveny klimatizovanou kabinou.

Pro všestranné použití
Jedinečné konstrukční a výkonností parametry traktorů řady M 40 Narrow ocení zejména ovocnáři a vinaři. Díky agregaci s přídavnými zařízeními lze stroje maximálně využit v průběhu celého vegetačního období. Své uplatnění najdou rovněž ve školkařských závodech zabývají se produkci okrasných rostlin.
Silniční výbava a možnost používaní stroje na pozemních komunikacích rozšiřuje možnosti jeho celoroční využití i v komunální sféře – ošetřování travnatých ploch a údržbě komunikací.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down