26.01.2011 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Doménou značky jsou hlavně malé hydrostaty

Od začátku letošního září obohatila český trh nová značka jednoosých nosičů a malotraktorů. Pro znalce ovšem nejde o pojem nikterak neznámý. Švýcarská firma Rapid zahájila výrobu před více než osmdesáti lety a ve výrobě jednoosých hydrostatů zaujímá místo světového lídra.

Pro Českou republiku má generální zastoupení produktů s označením Rapid kopřivnická společnost Agrocar, která je mezi tuzemskými profesionály známá především jako dovozce úspěšných a oblíbených jednoosých nosičů Agria. Co tedy firmu vedlo k rozšíření své nabídky o další značku? Tuto otázku nám zodpověděl jednatel společnosti Agrocar Milan Hrubý.

Značka s bohatou a úspěšnou minulostí
„Výrobky s označením Rapid produkované ve výrobním závodu nedaleko Curychu si již po léta nesou punc nejvyšší kvality a jsou celosvětově známé. Továrna je vybavena nejmodernějšími technologiemi a zdaleka není pouze montážním závodem. Ba právě naopak. Značka Rapid se může pochlubit tím, že při konstrukci strojů využívá z 80 procent vlastních komponentů a dodavatelským způsobem řeší pouze pneumatiky a motory. U jednoválcových motorů je dodavatelem značka Subaru, dvouválcové motory dodává firma Briggs & Stratton. Známkou kvality může být i fakt, že výrobní závod dodává komponenty i dalším, v jistém smyslu konkurenčním, značkám (například Agria nebo Reform).
Již ve třicátých letech minulého století se firma soustředila především na řešení sečení pomocí jednoosých nosičů a s lištovým sečením vlastně začala. Momentálně se společnost plně soustřeďuje pouze na výrobu jednoosých hydrostatických strojů.V současnosti tak jde bezesporu o největšího výrobce jednoosých nosičů s řídítky otočnými doleva a doprava o 20 až 30 stupňů, či malotraktorů s otočnými řídítky o 180 stupňů s hydrostatickým pohonem. Každým rokem se jich vyrobí téměř 3000 kusů a celkově již opustilo brány výrobního závodu ve švýcarském Killwangenu 27 000 hydrostatických nosičů a malotraktorů.
Zdálo by se tedy, a v určitém směru tomu tak i skutečně je, že značka Rapid je na evropském a potažmo i českém trhu přímým konkurentem produktů Agria, které již po léta do České republiky s úspěchem dovážíme. Na druhou stranu je třeba si všimnout, že obě značky se vhodně doplňují. Co nemůže uživateli poskytnout jedna, dodá druhá a naopak. To byl zásadní důvod, proč jsme se rozhodli importovat kromě strojů Agria také techniku Rapid,“ vysvětluje Milan Hrubý.

Uživatel si může vybrat
A jaké jsou tedy hlavní rozdíly mezi produkty obou značek? Značka Rapid vyniká především jako výrobce malých hydrostatických nosičů a malotraktorů. Například model Mondo je osazen motorem o výkonu devíti koní a jeho celková hmotnost dosahuje pouhých 130 kg. Takovýto jednoosý hydrostat nemá v nabídce žádná značka. Nejlehčí lištovou sekačkou (89 kg) s motorem o výkonu sedmi koní a hydrostatickým pohonem je zase model Rex. Značka Agria má srovnatelné modely pouze v mechanickém provedení a hydrostatem u ní disponují jen větší a robustnější stroje. Robustní velké nosiče zase naopak nejsou doménou značky Rapid. Jiný je u obou značek i systém ovládání a i určité nářadí funguje buď s jednou, nebo s druhou lépe.

Text Roman Paleček, Foto archiv

Celý článek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 10/2010.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down