13.06.2024 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dobrovolníci pomáhají v CHKO Český les zachraňovat silně ohrožené masožravky

Dobrovolníci pomáhají v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český les zachraňovat silně ohrožené masožravé rostliny tučnice obecné a poloparazitické všivce lesní. Úpravami terénu se snaží vytvořit podmínky pro jejich snadnější klíčení a rozšíření. Lidé z hnutí Brontosaurus pomáhali na rašelinné louce u zaniklé obce Pavlův Studenec na Tachovsku v pásmu bývalé železné opony. Louka zarůstala mechy a vřesy a počet tučnic klesal ze stovek na poslední desítky rostlin. Proto tam už loni Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR s těžkou technikou připravila plochu, řekla dnes ČTK Markéta Kašparová z AOPK.

Klíčení masožravek

"Loni jsme nechali na části louky odtěžit svrchní část půdy i se zapojeným drnem. Na obnažené půdě totiž semena vzácných masožravých rostlin lépe klíčí. Letos pokračujeme na dalších místech lokality drobnějšími zásahy, které bezplatně provedli členové hnutí Brontosaurus," řekla Kašparová. Bagry loni odtěžily zeminu zhruba na 300 metrech čtverečných. Nakolik byla loňská a letošní opatření úspěšná, se ochránci přírody přesvědčí příští rok na jaře. Tučnice na jaře vyrůstá se spícího pupenu, na přelomu května a června kvete drobnými modrofialovými kvítky.

Dobrovolníci na louce vytvářeli plošky, které usnadní klíčení semenům tučnice a všivce, a odstraňovali náletové dřeviny a mech, které tyto cenné druhy postupně vytlačovaly. Tučnice patří mezi silně ohrožené druhy a daří se jí zejména v jižních a západních Čechách. V CHKO Český les roste už jen na několika málo místech.

Tučnice obecná roste na místech chudých na živiny, proto si přilepšuje lapáním hmyzu. Svou kořist chytá na vrchní stranu svých listů, která je pokryta lepkavými žláznatými chlupy a přisedlými žlázkami vylučujícími trávicí šťávu. Lepkavé kapičky slizu na listech lákají a zachycují především mušky, nymfy ploštic a mravence, uvedla Kašparová. Tučnice roste na slunných místech v rašeliništích, slatinách a v prameništích.

"Navázali jsme na loňskou dobrovolnickou akci v národní přírodní památce Na Požárech, kde jsme dělali podobné zásahy při péči o jinou masožravku - rosnatku okrouhlolistou. Naše hnutí se snaží propojit dobrovolnickou práci mladých lidí se zážitky a zkušenostmi na celý život. Každoročně vyrážíme s dobrovolníky kosit orchidejové louky, sázet stromy, opravovat hrady nebo obnovovat mokřady. Právě díky spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR se nám daří pomáhat na místech, kde to dává smysl," uvedl Jakub Hájek z pražského Brontosaura.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down