11.01.2010 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do Olomouce přijela pouť

Poslední letošní etapa tradiční zahradnické výstavy Flora Olomouc je za námi. Konala se ve dnech 1. až 4. října a stejně jako obě předchozí etapy skončila úspěchem. Počasí akci přálo a do Olomouce se sjelo na sedmadvacet tisíc návštěvníků z celé České republiky, což je zhruba stejný počet jako vloni na podzim. Je vidět, že přehlídka ovoce a zeleniny od tuzemských profesionálních pěstitelů Hortikomplex má, stejně jako souběžný festival gastronomie a nápojů Olima, mnoho stálých příznivců.

Podzimní etapa výstavy Flora Olomouc je významnou propagační akcí českých a moravských profesionálních pěstitelů ovoce a zeleniny. Pod názvem Hortikomplex se letos návštěvníkům představila již po čtrnácté, nicméně její historie se datuje již od roku 1990, kdy se brány olomouckého výstaviště poprvé otevřely Podzimním zahradnickým trhům, které v současnosti právě Hortikomplex doprovázejí. Stejný termín již tradičně patří také festivalu gastronomie a nápojů Olima.
Slavnostní zahájení veletrhu mohlo tentokrát díky příznivému počasí proběhnout přímo před pavilonem A, a nutno dodat, že atmosféra byla více než příjemná. Jak už to k výstavě patří, nechyběla veselá nálada, slivovice, koláčky, a ani tradiční zástup návštěvníků, kteří netrpělivě čekali, až budou moci vejít do areálu. Úvodní slova pronesli kromě předsedů obou unií Ing. Martina Ludvíka a Ing. Jaroslava Zemana a též předsedy Českého zahrádkářského svazu MUDr. Josefa Kříže, hejtman Olomouckého kraje Ing. Martin Tesařík, primátor města Olomouce Martin Novotný a také olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Nejvýraznější osobností se bezpochyby stal předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Ing. Miloslav Vlček, který také výstavu osobně zahájil.

Profesní svazy se činily
Již v roce 1996, ještě rámci Podzimních zahradnických trhů se v Olomouci poprvé představily oba klíčové odborné svazy – Zelinářská unie Čech a Moravy a Ovocnářská unie ČR (původně jako Moravskoslezská ovocnářská unie), které jsou důležitými garanty odborné části výstavy i v současnosti. Zajišťují pro ni totiž účast výrobních firem a profesionálů z celé České republiky a jejich rozsáhlé expozice seznamují návštěvníky s pěstitelskými novinkami a sortimentem ovoce a zeleniny určeným pro velkovýrobu. Do prostor pavilonu A, kde jsou jejich výpěstky vystaveny, se tradičně upínala největší pozornost návštěvníků. Stejně jako je tomu u výstav květin, také podzimní Floru Olomouc charakterizuje pokaždé nové, zpravidla velmi atraktivní téma, které ústřední expozici ovoce a zeleniny propojuje s obdobím podzimu a doplňky přírodního a lidového charakteru. Pro letošní ročník zvolili organizátoři motto Přijela pouť, takže se návštěvníci mohli kochat veselými barvami, spoustou kolotočů a houpaček. Nechyběla ani střelnice, na níž byly kromě ovoce a zeleniny prezentovány také odrůdy chryzantém.

Soutěžilo se o sto šest
Stálou součástí doprovodného programu každé z etap výstavy Flora Olomouc je řada soutěží. Ani na podzim zde nechybělo floristické klání pořádané Svazem květinářů a floristů ČR, vyhlašovaly se nejlepší výstavní expozice k tématu Přijela pouť a obě odborné unie vybraly i nejlepší výpěstky a kolekce výpěstků od tuzemských profesionálních pěstitelů. V rámci festivalu gastronomie a nápojů Olima proběhl šestý ročník soutěžní přehlídky ovocných destilátů s názvem Flora košt 2009, kdy do boje o titul letošního šampióna pěstitelé přihlásili celkem 276 vzorků. Rekordní počet hodnocených destilátů byl rozdělen do devíti kategorií podle druhu ovoce, přičemž zajímavým obohacením se stala především kategorie ostatní, do níž byly přihlášeny například destiláty z jahod, nektarinek, černého rybízu a mandarinek. Odborná porota udělila ocenění za nejlepší kolekci přihlášených vzorků Josefu Lupačovi z Hodonína.
Hortikomplex je ale především výstavou ovoce a zeleniny a jak již bylo řečeno, celá řada ocenění byla rozdána právě jejich pěstitelům. Ovocnářská unie ČR vyhlásila celkem čtyři soutěže: první místo za nejlepší expozici v oboru ovocnářství získalo Úsovsko, a. s., Klopina, Divize ovocnářství Veleboř, vůbec nejlepší kolekcí odrůd v oboru ovocnářství se na olomouckém výstavišti mohlo pochlubit Zemědělské družstvo Senice na Hané a nejlepší školkařskou kolekcí pak Václav Koběluš – Ovocná školka Bruzovice. Čtvrtá soutěž o nejlepší odrůdu a výpěstek proběhla ve dvou kategoriích – nejlepším ovocem se stalo jablko odrůdy ´Gala´ od pěstitelské firmy Pomona Těšetice, a. s. a školkařským výpěstkem jabloň ´Topaz´ (Agrogen, spol. s r. o.). Zelinářská unie Čech a Moravy volila nelepší expozici v oboru zelinářství, kde zvítězilo Litozel – odbytové družstvo z Bohušovic nad Ohří, a z jednotlivých skupin zelenin také nejlepší výpěstek. Tam bylo vítězů více a objevily se mezi nimi například pěstitelské firmy jako je Jižní Morava, a. s., Hanka Mochov, s. r. o., Svačina V + M, Ovčáry, Ing. Jan Procházka, Semice a Otakar Trojáček, Tetčiněves.
Svou tradiční soutěž vyhlašuje na Floře Olomouc také Svaz květinářů a floristů ČR a nejinak tomu bylo i tentokrát. Období podzimu je tak trochu časem čekání na Vánoční svátky a právě v tomto duchu bylo zvoleno téma soutěže. Pod společným názvem Adventní vazba měli floristé za úkol připravit hned trojici aranžmá – adventní parter, domovní znamení k zavěšení na dveře a adventní kalendář ve formě kytice. Zájem juniorů i seniorů změřit svůj um s ostatními je i v rámci výstavy Flora Olomouc slušný, a tak měli organizátoři z čeho vybírat. Juniorskou kategorii ovládla Kateřina Holišová z MZLU v Brně (letos třetí na Mistrovství floristů ČR – Děčínská kotva), druhé místo získala Kristýna Konopíková z VOŠZa a SZaŠ Mělník (vítězka Mistrovství Floristů ČR z let 2008 a 2009) a třetí příčku obsadili studenti SOŠ zahradnické a SOU Rajhrad Tomáš Svoboda, Iva Trpáková a Eva Rozinková. Zlaté umístění v seniorské kategorii vybojovaly Vendula Pšenicová a Blanka Petřeková (Květiny Lucida, Zubří), druhá skončila Markéta Nagyová (SŠZaZe A.E.Komerse Děčín – Libverda) a třetí Adéla Tomešová (Seva – Seed, s. r. o.).

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down