07.10.2009 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do nové výsadby s rozmyslem

To, co vysejeme či jaké odrůdy sazenic si pořídíme příští rok, je potřeba vyhodnotit s předstihem. Najít tu pravou odrůdu pro naše podmínky nebývá jednoduché a právě k jejich posouzení a zhodnocení slouží přehlídky porostů. Jedna z nich se odehrála ve druhé polovině července na pozemcích Zahradnické fakulty v Lednici v areálu Mendelea. Návštěvníci měli možnost porovnat na jednom místě odrůdy pěti firem.

Až do letošního roku probíhalo na zmíněných pozemcích udržovací šlechtění papriky ´Věra´. Tato odrůda však byla vyškrtnuta se seznamu povolených odrůd, areál Mendelea se tak uvolnil, protože nebylo nutné dodržovat izolační vzdálenost. Na ploše pak bylo možné vysadit vybrané odrůdy plodových zelenin.

Odrůdy pěti firem
Prohlídka byla otevřena všem zájemcům a na předváděcích plochách se jich sešly dvě desítky. Oslovené firmy, Reprosam, s. r. o., Semo, a. s., Bejo Bohemia, s. r. o., Moravoseed, spol. s r. o., a Seva – Seed, s. r. o., Valtice věnovali osivo (osiva odrůd a hybridů) okurek nakladaček, keříčkových rajčat a polní papriky.
Letošní průběh počasí však, podle vedoucího provozu Ing. Františka Havla, porostům příliš nepřál. Květnové sucho znesnadnilo vzcházení okurek a počáteční vývoj sadby papriky, následný přebytek srážek způsobil rozsáhlé napadení houbovými chorobami.
V zelinářském osevním postupu je v areálu Mendelea zařazena plodová zelenina po předplodině hrachu, letos by jí však připadl pozemek se slévavou s těžkou půdou, proto raději zvolili jiný pozemek. Porosty tedy byly zakládány po zaorávce slámy ječmenu s přídavkem dusíku a na plochy byl v jarních měsících aplikován DAM. Rozloha, která se plodovým zeleninám věnovala, dosahovala jednoho hektaru – největší část, 0,75 hektaru, obsadila paprika.

Vedou hruboostné
Jako první bylo na programu seznámení s okurkami nakladačkami. Setí na pozemek proběhlo koncem dubna a do přehlídky bylo zařazeno více než 40 odrůd jmenovaných firem.
V České republice se roční spotřeba nakládaček pohybuje nad dvěmi kilogramy na osobu v čerstvém stavu, přes 20 tisíc tun se zpracuje. Drobný český zákazník vyžaduje spíše hruboostné odrůdy, velcí zpracovatelé mají zase zájem o hladké okurky.
První představenou odrůdou v sortimentu nakladaček byla ´Admira´, odrůda společnosti Seva-Seed. Jedná se o spolehlivou nakladačku i v méně příznivých klimatických podmínkách. Je odolná proti plísni okurkové, k virové mozaice, bakterióze a padlí. Kvalitou plodů a odolností se jí podobí odrůda ´Regina´. Mezi geneticky nehořké hybridní odrůdy patří například ´Jitka´, která je díky svým nižším nárokům na teplo vhodná i do chladnějších oblastí. Z jemnoostných odrůd společnosti Seva-Seed jmenujme odrůdu ´Santana´. Je odolná proti chorobám a při delší vegetaci dosahuje vysokých výnosů.
Zástupce společnosti Semo Ing. Vladislav Janeček představil jak novinky v sortimentu tak dobře známé a prověřené odrůdy. Jednou z novějších je ´Bohemia´, velmi raná, středně vzrůstná odrůda s vysokou odolností k plísni okurkové, jejíž štíhlý plod je geneticky nehořký. I ´Bára´ je novější a vyniká vysokou odolností k plísni okurkové. Poskytuje štíhlé, tmavozelené plody s velmi příznivým podílem třídění a dobře roste i v horších podmínkách. Na přímý trh je doporučována další z odrůd společnosti Semo ´Charlotte F1´ s jemnou a hustou bradavičnatostí. Velmi raná odrůda typu multifruit se využije i pro intenzivnější způsoby pěstování s kapkovou závlahou. Je vhodná i k pěstování na Vertico systému. Pěstování na drátěnkách může zdvojnásobit výnos, usnadňuje sklizeň a snižuje napadení plísní okurkovou. Ve výsušných polohách však může dojít k zasychání mladých plodů z důvodu příliš nízké vzdušné vlhkosti.
Z nabídky firmy Reprosam vyberme partenokarpickou hladkou ´Melody F1´, jejíž plody jsou vhodné pro průmyslové zpracování. Rostlina vyniká vitalitou a vysokým výnosem. Z hruboostných je velmi vitální ´Presto F1´, jež zaujme vysokou regenerační schopností a výborným zdravotním stavem.

Vybere si každý
Výčet sortimentu nakladaček by nebyl úplný bez odrůd společnosti Moravoseed. Ta na ploše představila osm nových okurek. Pro příští rok je připravena ´Alhambra F1´, raná partenokarpická odrůda s tmavě zelenými, geneticky nehořkými plody. Odrůda je vysoce tolerantní proti plísni okurkové. Další z novinek je ´Aloe F1´, výnosná odrůda s převážně samičím kvetením. Plody jsou hrubě řídce bradavičnaté, geneticky nehořké. Mezi povolené odrůdy s převážně samičím kvetením patří ´Corvetta F1´, vhodná do všech oblastí pěstování okurek. Je odolná proti virové mozaice, černi a padlí, vysoce tolerantní proti plísni okurkové. Její plody pomalu přerůstají. Nejranější odrůdou v sortimentu Moravoseedu je starší odrůda ´Everest F1´, jejíž sklizeň nastupuje zpravidla 10 až 14 dní před signalizací plísně okurkové. Pro intenzivní pěstování je vhodná ´Karen F1´, raná, partenokarpická odrůda. Zajímavostí v sortimentu je ´Dalila F1´ s hrubými černými ostny. Je vhodná i do chladnějších oblastí pěstování okurek. Vysokou tolerancí proti plísni okurkové se vyznačuje ´Fantasy F1´, loňská novinka. Na plochách, jež si společnost Moravoseed od MZLU pronajala, byly k vidění i další šlechtitelské pokusy. ´Marieta´ (Mar x Ast F1) je poloraná, vysoce výnosná odrůda s převážně samičím kvetením. Je vysoce tolerantní proti plísni okurkové. I další novinka, poloraná ´Alice´ (Al x Ast F1), se řadí k odrůdám vysoce tolerantním proti plísni okurkové.
Přehlídku nakladaček ukončila společnost Bejo Bohemia. Loňskou novinkou je ´Agnes F1´, hladká partenokarpická odrůda. Rostliny vynikají regenerační schopností a vysokou odolností k chorobám. Poskytuje tvarově a i barevně vyrovnané plody. Pro ´Aztec F1´ jsou typické tmavší tříkomorové plody. Je vhodná především pro velkovýrobní pěstování. Na Jižní Moravě je úspěšnou odrůdou ´Asterix F1´. Má vysokou toleranci k plísni okurkové. Plody jsou nehořké, hrubě ostnité, středně tmavě zelené barvy.

Tři desítky rajčat
Pro průmyslové zpracování rajčat se většinou používá přímý výsev keříčkových odrůd o hustotě 35 až 50 tisíc rostlin na hektar. Pro přímý konzum se používají determinantní (keříčkové) i indeterminantní (tyčkové) odrůdy, jež se buď přímo vysévají nebo sází. Tyčkové je třeba vyvazovat k opoře a rostlinu je nutné zbavovat bočních výhonů. Dobré nasazení plodů zajistí pravidelná závlaha, jež předejde i zvýšenému praskání plodů. Vhodná je kapková závlaha, jež redukuje nebezpečí napadení rostlin chorobami.
Firma Bejo Bohemia představila odrůdy nizozemské firmy Bejo Zaden. Zaujmou svítivě červeným plodem o průměrné hmotnosti 110 gramů. Ranou keříčkovou odrůdou je ´Topsport´, určený především pro přímý konzum. ´Topspin´je starší odrůda vhodná i pro mechanizovanou sklizeň a průmyslové zpracování. Trojici doplňuje ´Toyoto´, starší odrůda z nabídky Bejo Bohemia.
Novinkou v sortimentu konzumních keříčkových rajčat společnosti Semo by se měla stát ´Tereza F1´ (SM 208/03 F1). Poloraný, výnosný hybrid s velkými plody je ideální pro ruční sklizeň. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i průmyslové zpracování a díky vyššímu obsahu sušiny snese skladování a přepravu na delší vzdálenosti. Mezi nejranější hybridy patří ´Semalus F1´. Při intenzivním agrotechnice poskytuje špičkové výnosy. Je určen pro jednorázovou kombajnovou sklizeň a konzervárenské zpracování. Do řízení o udělení registrace je přihlášen ´Semapeel F1´, středně pozdní odrůda s oválným delším plodem a ´Semalate F1´, pozdní hybrid keříčkového rajčete. Jako poslední nehybridní odrůda byl vyšlechtěn intenzivně červený ´Šejk´, který je společně s odrůdou ´Semarol´ k vidění ve výsadbách i na Jižní Moravě.
Společnost Moravoseed představila tři nové odrůdy. Odrůda s prozatímním názvem ´Terion´ (RK 318) je vhodná k polnímu pěstování pro konzervárenské zpracování. Má středně velké výrazně červené plody oválného tvaru a na jedné rostlině jich dozraje zhruba 70. Neopadávají a nepraskají. Druhá z nich ´Galera´ (RK 20) je středně červená s pevnými, nepraskavými plody. Rostliny dorůstají větší velikosti a vynikají dobrým zdravotním stavem. Plody na rostlinách jsou dobře kryté listy před slunečním úpalem. Odrůda je vhodná k polnímu pěstování pro konzervárenské zpracování.
Pro polní pěstování je z odrůd společnosti Seva-Seed vhodný například ´Homer´. Odrůda není náchylná k praskání plodů a hodí se k jednorázové sklizni. Využije se především ke zpracování na protlaky a kečupy. Pro polní pěstování je vhodná i ´Patria´ se středně velkými plody, jež jsou odolné k otlakům.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down