06.01.2023 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dnes začíná Ptačí hodinka, účastníci mohou sčítat ptáky do neděle

Od dnešního dne mohou zájemci sčítat ptáky na zahradách, čímž pomohou ornitologům sbírat informace o chování ptáků přezimujících v České republice. Akci letos popáté organizuje Česká společnost ornitologická (ČSO). Účastníci programu si na pozorování vyhradí pokaždé celou hodinu, a to mezi dneškem a nedělí 8. ledna, uvedla ČSO.

Podle organizátorů nemusí mít pozorovatelé se sčítáním ptáků předchozí zkušenosti. Dita Hořáková z ČSO doporučuje mimo jiné pravidelně čistit krmítko a nasypat do něj například slunečnici, vlašské ořechy nebo pšenici. Na webových stránkách ptacihodinka.cz se pak zájemci dozví, jak správně zaznamenávat své počty a jak je odevzdat ČSO. Díky údajům mohou ornitologové určit, kteří ptáci v zimě ubývají, či naopak přibývají.

Data z předešlých ročníků ukazují, že sýkora koňadra na zahrady přilétá nejčastěji. Loni sledovatelé napočítali 134 549 koňader, dále také skoro 93 000 vrabců polních a více než 86 000 vrabců domácích. V hojnějších počtech se na zahradách vyskytovali i strakapoudi, sojky nebo brhlíci. Dohromady bylo během Ptačí hodinky roku 2022 pozorováno přes 707 000 ptáků.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down