31.08.2021 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dnes končí Země živitelka

Budějovické výstaviště je spokojené s návštěvností 47. mezinárodního agrosalonu Země živitelka, který dnes končí. Čísla zatím nezveřejnilo. Do budoucna bude potřebný parkovací dům, protože kvůli dešti rozmokly letos některé parkovací plochy a místa scházela, řekl dnes ČTK místopředseda představenstva výstaviště Zdeněk Volf.

Na 47. ročníku agrosalonu se od 26. srpna představilo téměř 500 vystavovatelů, méně než předloni. Loni byla akce kvůli koronaviru zrušena. Předloni přilákala 123 017 lidí, představilo se 581 vystavovatelů z 19 zemí. Letos se očekávala podle předsedy představenstva výstaviště Martina Karbana návštěvnost kolem 100 000 příchozích. Když se výstava připravovala, panovaly obavy. „Vnímali jsme velký optimismus vystavovatelů, ale nevěděli jsme, jak to dopadne. U návštěvníků to samé. Na jednu stranu bylo jasné, že lidé nikam nemohli a setkávat se chtějí, ale také jsme věděli, že u starší generace panují obavy navštěvovat akce. A vůbec nám letos nenahrálo počasí, protože dva dny před výstavou bylo hrozné. Předpověď vypadala ukrutně. Naštěstí se den před výstavou vyčasilo a nám lidé přišli hned první den. Návštěvnost vnímáme velmi pozitivně, pesimistické odhady se vůbec nenaplnily,“ řekl Volf.

Pozitivní reakce má výstaviště od vystavujících firem. Hodně si podle Volfa cení toho, že na hlavní trase měli prostor výhradně jen odborní vystavovatelé. „To je trend, který jsme důsledně nasadili v roce 2017, a odklonili jsme neodborné prodejce. K živitelce patří, my se jich nezříkáme, ale odkláníme je do zón mimo hlavní trasy,“ řekl Volf. Jak dodal, důležitá je i popularizační funkce výstavy, snaha přiblížit zemědělství lidem, ukázat ho jako velmi perspektivního zaměstnavatele.

Do několika let chce firma předělat pavilony R1, R2 a R3. Do budoucna bude potřeba i parkovací dům. „Letošní ročník ukázal, jak moc nám chybí parkování: rozmoklo, ztížilo se využívání luk a kvůli rekonstrukci se zmenšila kapacita náplavky, to jsme pociťovali hodně,“ řekl Volf. Při agrosalonu otevřelo výstaviště zmodernizovaný pavilon Z. Přestavělo ho na výstavní, kongresové a kulturní centrum s kapacitou až 1000 lidí. Jde o největší investici firmy za poslední dekádu, s dalšími menšími dosáhnou letošní investiční výdaje 200 milionů Kč. Národní zemědělské muzeum při výstavě ohlásilo, že postaví na výstavišti dvě budovy. Náklady budou 460 milionů Kč, hotovo má být do roku 2025. Nové pobočky se zaměří na rybářství, zemědělské stroje a potraviny z jižních Čech.

Výstaviště České Budějovice skončilo loni ve ztrátě po zdanění 38,9 milionu korun. Tržby mu klesly meziročně o 86 procent na 11 milionů korun. Příčinou jsou dopady koronaviru, kdy výstaviště loni většinu akcí včetně agrosalonu Země živitelka zrušilo.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down