29.04.2015 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dlouhověkost okrasných cibulnatých a hlíznatých rostlin ve smíšených trvalkových výsadbách

V letech 2008–2014 bylo vyhodnoceno celkem 72 druhů a odrůd okrasných cibulnatých a hlíznatých rostlin použitých ve smíšených trvalkových výsadbách v Dendrologické zahradě v Průhonicích. Pouze tři z nich se nedokázaly udržet ve výsadbě po více než tři roky od výsadby. Celkem u sedmi taxonů lze pozorovat zvyšování počtu kvetoucích rostlin. Velká část vyzkoušených cibulovin se ukázala jako dlouhověká a perspektivní pro použití ve smíšených trvalkových záhonech s vyšším stupněm autoregulace.

In the Dendrological garden in Průhonice and in public spaces in Prague were between years 2007-2014 evaluated 72 taxa of ornamental bulbs and corms, which were planted in the mixed perennial plantings. The most of them were able survive more than three seasons, except three of them. The seven of the observed bulbs increase the number, number were compared with the first year after planting. A large part of evaluated bulbs is long-standig and perspective for use in the mixed perennial plantings of a higher degree of self-regulation.

Okrasné cibulnaté a hlíznaté rostliny jsou velmi atraktivní součástí trvalkových záhonů. Patrně největší význam mají časně kvetoucí druhy, které kvetou dříve než většina trvalek a prodlužují tak vizuální účinek záhonů. V trvalkových výsadbách není žádoucí často nahrazovat a doplňovat cibule a hlízy, protože se tím narušuje vlastní výsadba trvalek i vrstva mulče bránící zaplevelování. Správný výběr druhů a odrůd, které na stanovišti vydrží co nejdéle, je proto velmi důležitý.*

Ing. Adam Baroš, Ing. Ivana Barošová,

VÚKOZ, v. v. i., Průhonice

Článek byl odborně recenzován.

 

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 4/2015

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down