Dlouhá zima ovocné sady nepoškodila, čeká se méně škůdců

Letošní dlouhá zima byla pro ovocné sady v Čechách a na Moravě příznivá a nijak výrazně je nepoškodila. Díky silným lednovým mrazům ovocnáři čekají, zejména u jádrovin, menší výskyt chorob a škůdců. Zima byla jednou z nejdelších za poslední roky a bez výraznějších teplotních výkyvů.

Nízké mrazy mohly podle něj poškodit část pupenů některých výsadeb broskví. „Žádné hospodářské škody a snížení úrody to však nepřinese, protože zbylé pupeny na broskvích zajistí normální úrodu. Ovocným stromům neuškodila ani velká obleva, která přišla začátkem února, ani nynější vysoké teploty. Kritické období nastane v době květu stromů, které by mohly poškodit jarní mrazy. Začátek květu meruněk ovocnáři čekají během dubna, u jabloní v květnu. Předloni například mrazy zasáhly meruňky v květu natolik, že jejich úroda spadla o 60 procent na pouhých 1434 tun.
Ovocnáři i zahrádkáři mají v těchto dnech nejvyšší čas na postřik broskví proti kadeřavosti. Kdo broskve nějakým měďnatým přípravkem neošetří, žádnou úrodu mít nebude. Současně je ideální doba pro jarní sázení ovocných stromků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *