22.10.2021 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Díky za sklizeň! V Německu oslavili dožínky

U příležitosti dožínkových slavností poděkovala minulý týden německá spolková ministryně pro výživu a zemědělství Julia Klöcknerová všem zemědělcům za jejich práci.

„Den díkůvzdání se datuje do doby, kdy špatná sklizeň znamenala hlad, a do období zimy bylo možné jít bezstarostně, jen když byly plné sklady a sklepy. Dnes je pro nás v Evropě jídlo prostě samozřejmostí. Spíše je ho příliš mnoho než příliš málo. K dispozici je i ve vysoké kvalitě – ať už jde o regionální potraviny, organicky vypěstované nebo exotické. Pokladna v supermarketu ukazuje jejich cenu. Nikoliv však jejich hodnotu. Měli bychom si připomenout, kolik času, tvrdé práce a vytrvalosti je potřeba na to, abychom dostali jídlo na talíř. Aktuální rok ukazuje, že dobrou úrodu a široký sortiment kvalitních potravin nelze považovat za samozřejmost. Farmáři pracují každý den. Děkujeme všem, kteří se starají o náš každodenní chléb!", uvedla ministryně.

Nekonzistentní počasí a zvýšený počet extrémních povětrnostních událostí, jako je silný déšť nebo krupobití, vedly k částečně neuspokojivým výsledkům sklizně v letošním roce. Sklízecí práce byly a jsou daleko za průměrnými roky, protože v červenci a srpnu neexistovala téměř žádná období se stálým, suchým počasím tolik důležitým pro sklizeň. To má vliv jak na kvalitu sklízených plodin, tak na jejich výnos. Objem sklizně obilí je pod průměrem. I u ovoce, zeleniny a ve vinařství bude výsledek často pod dlouhodobým průměrem. U brambor se očekává průměrná sklizeň, i když nejspíš bude zaostávat za dobrým výsledkem z předchozího roku.

Statistiky Organizace spojených národů ukazují, že sklizeň a dostatečný přísun potravin nelze ve světovém měřítku považovat za samozřejmost: Počet lidí postižených hladem vzrostl o zhruba 118 milionů na 768 milionů. Téměř každý třetí člověk na světě neměl v roce 2020 přístup k adekvátnímu jídlu.  Spolková ministryně Julia Klöcknerová vás u příležitosti Dne díkůvzdání udělila medaili profesora Niklase. Medaile nese jméno prvního ministra zemědělství Spolkové republiky Německo a je nejvyšším oceněním, které spolkový ministr uděluje za vynikající služby. Ministryně také přednesla svůj čtvrtý projev o zemědělství a potravinové politice.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down