25.02.2010 | 05:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dianthus caryophyllus

Původní Dianthus caryophyllus je vytrvalá bylina z čeledi Caryophyllaceae, jejíž domovinou je Středomoří. Má čárkovité, sivé listy v růžicích a větší vonné, rozdílně plné, červené květy.
V dnešním sortimentu vegetativně množených, zahradních hrnkových karafiátů jsou převážně hybridní kříženci se vzpřímenými nebo převislými stonky a bílými, růžovými, lososovými, červenými, fialovými, žlutými i oranžovými květy v mnoha barevných odstínech. Nové, licenčně chráněné odrůdy soustředěné například v sériích Adorable, Devon Cottage, Sunflor, Odessa a Fontaine jsou rané, odolné vůči chorobám i škůdcům, silně voní, dobře větví a bohatě kvetou. Pěstují se však i starší odrůdy v sériích Balkonfeuer a Balkon nebo jednotlivé odrůdy jako ‘Tiroler Gebirgshängenelke’ s převislými výhony.

Vrcholové řízky o velikosti přibližně pět centimetrů zakořeňují při vysoké vzdušné vlhkosti a teplotě 18 až 20 °C během tří až čtyř týdnů. Mladé rostliny se poté vysazují jednotlivě do květináčů o průměru devět až deset centimetrů nebo po třech kusech do větších květináčů nebo závěsných ampulí o průměru 20 až 25 cm. K sázení se používá dobře propustný, středně vyhnojený, humózní substrát s vyšším podílem jílu a s přídavkem perlitu nebo polystyrénu. Hodnota pH má být 5 – 6,5.

Foto Ing. Petr Nachlinger

Více informací naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 1/2010.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down