26.11.2021 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Diadem – nová lednická stolní odrůda révy

V letošním roce byla do české listiny povolených odrůd zapsána další nová česká stolní odrůda s velmi raným dozráváním hroznů (začátkem srpna) a vyšší odolností vůči houbovým chorobám, vyšlechtěná na půdě Zahradnické fakulty v Lednici, Mendelovy univerzity v Brně. Odrůda nese název Diadem.

Odrůda Diadem (LE-R10DIA) je bílá stolní odrůda, která vzešla z křížení odrůd Pölöskei muskotály x Diamant. Matečná odrůda maďarského původu Pölöskei muskotály je muškátová PIWI stolní odrůda s pozdnějším dozráváním a dobrou odolností proti houbovým chorobám. Donedávna výborná slovenská odrůda Diamant (křížení: Julski biser x Panonia Kincse) má naopak brzké zrání. Obě odrůdy disponují velmi dobrou kvalitou hroznů, zejména díky pevnější slupce, což nalezneme i u nové odrůdy Diadem.

Proti rodičovským odrůdám má ranější zrání (v Lednici nazrává již v třetím srpnovém týdnu), má velmi dobrou odolnost vůči houbovým chorobám, odolnost proti mrazu je také slušná (réví vyzrává dobře) a sprcháváním hroznů netrpí. I přezrálé hrozny vydrží delší čas na keři ve slušné kvalitě, i když mírně muškátová chuť hroznů obvykle přitahuje hmyz. Jak již bylo řečeno, toto nebezpečí eliminuje dosti silná slupka, která způsobuje, že i v letošním dosti deštivém roce nedocházelo k praskání bobulí. Nicméně při konzumaci bobulí pak slupka může některým konzumentům až lehce „vadit“. Konzistence dužniny je masitě rozplývavá (podle stupně zralosti).*

Text a foto Ing. Radek Sotolář, Ph.D., Mendelova univerzita v Brně, Zahradnická fakulta v Lednici

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 11/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down