26.02.2006 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Design blok ´05

Ve dnech 4. až 9. října se v designových ateliérech po celé Praze konala již tradiční výstava Designblok´05. Její pořadatelé již podruhé oslovili floristický ateliér Greenpoint Flowers a požádali jej o prezentaci současných trendů na poli floristiky. Zajímali jsme se, jaký úspěch to vzbudilo u návštěvníků této akce.

Cílem letošního Designbloku bylo ukázat lidem jednoleté zhodnocení práce vybraných, převážně českých designérů, designových studií, módních tvůrců a designových škol. Aranžování květin do této skupiny svým způsobem patří taky, čehož důkazem byl vysoký zájem návštěvníků o tuto disciplínu. Nejednalo se totiž jen o statické vystavování hotových aranžmá, ale o živé demonstrace vázání, kombinování a aranžování květin a rostlinných doplňků do všech možných typů interiérů a exteriérů. Kromě Superstudia v Thámově ulici se vystavovalo přímo v obchodech a prostorách jednotlivých oslovených značek nábytku, oblečení, svítidel, spotřebičů skla a keramiky apod. Jedním z takových míst byla i výše zmíněná dílna Greenpoint Flowers v Moravské ulici.
Mnoho návštěvníků si vlastně nedokázalo spojit současný design s květinami. Byli překvapeni jak jednoduše se dá celý prostor změnit díky jednoduché dekoraci z rostlinného materiálu, který lze nasbírat v přírodě. Díky velmi dobře zpracovaným výstavním prostorům vzniklo krásné propojení designu běžných věcí a rostlin, na které laická veřejnost stále nahlíží jako na komplikovaný luxus. Prezentacemi se vystavovatelé snažili přesvědčit, že je není dobré přemýšlet o současném designu jako o nedostupné a drahé záležitosti a také není nutné smiřovat se s lacinými a průměrnými věcmi. Rozhovor s Janou Klvačovou a Janem Šejnou z Greenpoint Flowers (www.greenpoint.cz), jedinými vystavovateli z oboru floristika, vám přiblíží přípravu a průběh výstavy.

Co pro vás znamená design?
Je to součást našeho života. Z floristického pohledu se snažíme, aby design našich dekorací vždy splňoval nároky estetické i funkční. Tvoříme ho na základě svých znalostí a zkušeností.

Šlo o jedinou expozici květin. Nevíte proč?
Máte pravdu. Byli jsme jediná firma, která prezentovala design v oboru floristiky. Proč tomu tak bylo, bohužel nevíme. Otázku musíte směrovat na ostatní floristy, nebo na pořadatele Designbloku.

Vystavujete poprvé?
První akce spojená s výstavou to nebyla, ale velké zkušenosti s takovouto prezentací zatím nemáme. Jednou z velkých příležitostí byla například výzdoba prostor Hergertovy cihelny.

Co bylo letos stěžejní?
Letošního ročníku se účastnilo více jak sto vystavovatelů ze všech možných oborů, od architektury až po floristiku. Nebylo možné mít jednotné téma. Účastníci měli možnost získat následující ceny: Nejlepší kůň roku, Cenu České spořitelny Talent roku 2005 a Zvláštní cenu organizátorů. V anketě „Nejlepší kůň“ hlasovali návštěvníci pomocí hlasovacích lístků po dobu Designbloku o nejlepší prezentaci v kategoriích restaurace, obchod a designér.

Jak chápete současné trendy?
Pro nás jsou současné trendy založené především na jednoduchosti. Snažíme se květiny zbytečně nekombinovat s velkým množstvím doplňkových materiálů a zachovat tak jejich přirozenou podobu.

Jak se připravuje designová výstava? Měli jste nějaké zadání?
Zadání ze strany pořadatele Designbloku neexistovalo. Snažili jsme se svou expozici uspořádat jako ucelený přehled našeho stylu, který prodáváme zákazníkům. Cílem ale bylo zaujmout širokou veřejnost.

A průběh výstavy?
Prezentace probíhala plynule celý týden a naši expozici si přišlo shlédnout mnoho návštěvníků. Zájem nás velmi mile překvapil. Celá akce vyvrcholila dvoudenní víkendovou ukázkou přípravy jednotlivých dekorací a květin v naší dílně. Hodně překvapení vyvolávaly netradiční kombinace keramiky s rostlinami.

Jak sledujete směry v aranžování rostlin?
Směry v aranžování rostlin sledujeme vnímáním trendů obecně ve všech ostatních oborech, které jsou s květinami spojené. Například směry v interiérovém designu, módní trendy, nové materiály, nabídka veletrhů apod. Inspiraci nacházíme také v samotné přírodě.

Je design drahý? Není jeho znakem předražování běžných věcí?
Nemyslíme si, že design nutně musí být drahý, ale v mnoha případech tomu tak skutečně je. Znakem dobrého designu určitě není předražování běžných věcí. U nás se snažíme ceny nastavit tak, aby byl sortiment dostupný pro každého. Dokážeme zákazníkovi nabídnout kvalitu ve všech cenových relacích.

Podléhají květiny diktátu designu?
Podléhají diktátu designu tak, jako všechny ostatní obory. V každém oboru najdete trendy, které jsou zrovna v kurzu – ať už je to móda, architektura nebo floristika. Čím extravagantnější kreace, tím pomíjivější efekt.

Existuje v květinářském designu pojem dokonalost?
Pojem dokonalost určitě existuje. Z našeho pohledu ho můžeme použít tehdy, když výsledek naší práce uspokojí zadání zákazníka a současně i náš pohled na výslednou práci. Tehdy když naše práce správně vystihuje osobnost pro kterou je určena, nebo interiér který má doplnit.

Nedochází k potlačení přirozené krásy rostlin právě přehnanými požadavky na dokonalost?
Nemyslíme si, že by docházelo k potlačení přirozené krásy květin. Důraz klademe na naplnění vnitřních limitů, vycházejících z objektivních a subjektivních pocitů z účelu aranžmá.

Květiny a rostliny versus nábytek a doplňky.
Styl květin a dekorací musí správně doplňovat interiér, pro který je určen. Konečným efektem je soulad a vzájemné doplňování v celku.

Co říkáte na umělé květiny? Jsou v trendu?
Dnes je mnoho výrobců, kteří dokáží vyrobit velmi reálné a na pohled celkem hezké umělé květiny. Ty pěkné jsou bohužel cenově pro mnoho zákazníků nedostupné. Preferujeme samozřejmě květiny živé, ale jsou případy, kdy si specifické podmínky umělé květiny vyžádají. V takovém případě volíme použité komponenty s velkou opatrností, aby zvolený styl a druh použitých květin vypadal co nejpřirozeněji.

Jaký význam má pro vás účast na výstavě Design blok?
Je pro nás příležitostí ukázat náš pohled na použití květin a dekorací širší veřejnosti se zájmem o design.

Stihli jste vstřebat nápady kolegů z ostatních expozic? Překvapilo něco?
Bohužel jsme byli v době konání letošního Designbloku maximálně vytíženi a příliš jsme toho neviděli. Moc se nám líbilo prostředí Superstudia v Thámově ulici, kde byla řada různorodých expozic vystavena. Také se nám líbil letošní motiv koně, který celý Designblok provázel.

Plánujete účast i další rok?
Pokud budeme mít možnost, určitě se znovu připojíme.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down