09.11.2021 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Desátý ročník evropských cen Greenways

Jubilejní desátý ročník evropských cen Greenways proběhl ve Valencii s českou účastí. Evropská asociace zelených stezek – Greenways zastoupená v ČR Partnerství, o. p. s. ve spolupráci s hostitelským španělským regionem Valencia a španělskou Nadací železnic (FFE) ocenila první říjnový den v rámci mezinárodní konference o greenways nejlepší Evropské zelené stezky – Greenways 2021.

Již desátého ročníku evropských cen se účastnil rekordní počet 31 projektů z 11 evropských zemí. Letos mezinárodní porota udělila i cenu v rámci Evropského roku železnice (EYR 2021). Z našeho regionu se o cenu ucházela Mostní stezka na bývalé železnici z Aše do Wunsiedlu a Selbu, která měří 56 km a čítá na 12 mostů. Součástí oslav byla i evropská konference o drážních stezkách a exkurze po Via verde do Ojos negros v okolí Valencie. Oceněny byly i projekty v kategorii Nejlepší technické řešení nebo Příkladné iniciativy, viz níže:

Nejlepší technické řešení:

  • 1. cena: Z Lutychu do Cách po drážní stezce RAVeL, lignes 38/39. Valoňsko (Belgie) – 53 km drážní stezky z Belgie do Německa.
  • 2. cena: Waterford Greenway – Irsko“ – 46 km drážní stezky
  • 3. cena: Ojos Negros Greenwa (Generalitat Valenciana – Španělsko) – 76 km; Radrevier.ruhr (Ruhr Tourism GMbh – Německo) – síť 1 200 km cyklostezek v Porúří
Příkladné iniciativy:
  • 1. cena: Společná propagace Skotských greenways – Skotsko
  • 2.cena: RFI-4 – italské Greenways (Rete Ferroviaria Italiana S. P. A. – Itálie) – katalogizace 20.000 km opuštěných železnic v Itálii
  • 3.cena: The Greenway Basque-Navarre Railway – drážní stezka Baskicko – Španělsko
Cena Evropský rok železnice
  • Stanice Racour (Belgie) – rekonstrukce bývalé drážní budovy na ubytování
  • Ecopista do Tâmega (Portugalsko) – přeměna opuštěných železničních budov na služby pro cykloturisty
„Ve Španělsku funguje osmdesátka drážních stezek rozvíjených v rámci programu Vias verdes – Greenways coby turistický produkt udržitelné turistiky. Portugalsko vybudovalo na tisícovce opuštěných železnic na 14 projektů drážních stezek Ecopistas s celkovou délkou 340 km. Nevyužívané drážní budovy se zde využívají pro turistické potřeby, a vznikají tak nové projekty udržitelného cestovního ruchu, což by mělo být inspirací i pro Česko k zřízení národního programu rozvoje a konverze opuštěných železnic na drážní stezky pro cyklisty, pěší a další uživatele,“ poznamenává koordinátor greenways a člen řídícího výboru Evropské asociace greenways Daniel Mourek z Partnerství, o. p. s.
Zdroj: nadace Partnerství*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down