21.01.2022 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Den zemědělce i pro zahradníky

Na podzim proběhla celostátní kontraktační výstava a předvádění zemědělské techniky Den zemědělce v Kámeni na Pelhřimovsku. Součástí této výstavy byla letos i předváděcí akce profesionálních strojů Den zahradní a komunální techniky. Návštěvníci si mohli stroje prohlédnout při práci v rámci předvádění strojů nebo v expozici konkrétního vystavovatele.

Dvaačtyřicátého ročníku výstavy se letos zúčastnilo celkem zhruba 140 vystavovatelů. Kromě různorodých strojů tu vystavily své produkty také společnosti zabývající se výživou rostlin i zvířat, nechyběly tu ani ukázky inovativních technologií. Organizátory akce byly vydavatelství Profi Press, s. r. o., ve spolupráci s Výrobně-obchodním družstvem se sídlem v Kámeně. Návštěvníci mohli zhlédnout ukázky sklizně kukuřice, brambor, pícnin nebo zpracování půdy technikou od různých výrobců.

Budoucnost patří hydroponii

Jednou z vystavujících firem byla E-agro s. r. o. s partnerskou společností NeraAgro, spol. s r. o., zabývající se technologií pro hydroponické pěstování rostlin, s níž letos zahájili spolupráci. Jak vysvětlil Roman Beneš z NeraAgro spolupracují v rámci výroby hnojiv. Návštěvníky lákala jejich ukázka hobby pěstebních stolů s hydroponií pro zhruba 40 pěstovaných rostlin, které na Dni zemědělce vystavili. Kromě salátů se hydroponický systém uplatní i pro pěstování bylinek nebo jahodníků. „Dokážeme zajistit hydroponii do víceméně jakéhokoli objektu. Kromě klasických pěstebních ploch, jako jsou fóliovníky a skleníky, lze hydroponicky pěstovat saláty celoročně například v restauracích, kde zákazníci ocení především čerstvost pěstovaných rostlin,“ vysvětlil R. Beneš. Vypěstování salátu od semínka po sklizeň trvá v hydroponii zhruba šest týdnů. Z bylinek je pro hydroponické pěstování vhodná například bazalka, máta či koriandr. Rostliny se sklízí i s kořenovým balem, zákazník je potom může uchovávat doma ve sklenici s vodou deset až čtrnáct dní v čerstvém stavu.

Součástí hydroponické technologie je pěstební stůl s flexibilním NFT systémem, čerpadlo a nádrž na roztok s hnojivem z vlastní produkce společnosti NeraAgro. Předpěstované sazenice rostlin se sází na stůl v menším sponu, s větším objemem biomasy lze rostliny rozesadit podle potřeby. Kořeny rostlin při hydroponickém pěstování přijímají roztok s hnojivem, u kterého se sleduje hodnota pH a podle požadavků lze upravit jeho koncentraci. Pro recirkulační hydroponické systémy nabízí společnost NeraAgro speciálně vyvinutá hnojiva Hydroflor, pro hobby pěstitele řadu hnojiv Vegaflor s novinkou určenou pro chilli papričky Vegaflor Chilli.

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 1/2022 s tématem měsíce Zelinářství.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down