22.03.2023 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Den vína v Buchlovicích nabídne ochutnávku přibližně 500 vín vybraných odrůd

Den vína v Buchlovicích na Uherskohradišťsku nabídne ochutnávku přibližně 500 vín vybraných odrůd. Jeho součástí bude také literární konference s autorským čtením i dobročinná aukce raritních lahví na podporu hendikepované dívky. Tradiční akci uspořádá Folklorní studio Buchlovice v sobotu 1. dubna v areálu hotelu Buchlov, řekl za pořadatele Michael Lapčík.

Buchlovičtí folkloristé Den vína organizují každoročně od roku 1992. "Návštěvníkům chceme vždy nabídnout pestrý zážitek, proto Den vína v našem podání není jen degustováním jako na řadě jiných koštů v regionu," řekl vedoucí Folklorního studia Buchlovice Jiří Raštica.

Ochutnávka začne v 16:00. Předcházet jí bude od 13:30 literární konference na téma víno a sucho. Své příspěvky přislíbili přednést například někdejší televizní moderátor Martin Severa, politolog a spisovatel Alexander Tomský, ostravský bloger Ladislav Větvička nebo zlínský diabetolog Emil Záhumenský.

Reprezentativní výstava vín letos příchozím nabídne vína odrůd Sauvignon, Tramín červený, Veltlínské zelené, Veltlínské červené rané, Floriánka, Cabernet Sauvignon, Cabernet Moravia, Cabernet Franc, Cabernet Cortis, Frankovka a také vybraná růžová vína. "Pravděpodobně jde o jedinou reprezentativní výstavu vybraných odrůd vín v Česku," uvedl Raštica. Díky široké škále vzorků se podle něj lidé s danou odrůdou za jedno odpoledne podrobně seznámí. Budou moci srovnávat rozdílné lokality, typy půdy, specifické výrobní postupy i ročníky.

Nejlepší vína získají titul šampionů výstavy. O konečném hodnocení rozhodnou stobodovým systémem profesionální degustátoři v neděli 26. dubna. Atmosféru koštu dokreslí dvě cimbálové muziky, a to Rubáš z Buchlovic a Denica ze Zlína.

Dobročinná aukce vzácných lahví se na Dni vína uskuteční v 18:00 a pomůže tentokrát patnáctileté dívce z Uherskohradišťska. Prodělala mnoho operací, trpí slepotou, pohybovým hendikepem, epilepsií a mozkovou obrnou. "Podporujeme vždy konkrétní rodiny, které to potřebují. Výtěžek z dražby není zanedbatelný, za všechny ty roky dohromady jsme určitě už vybrali částku v milionech korun," doplnil Raštica.

Dopravu k hotelu v sousedství hradu Buchlova zajistí bezplatně takzvané koštbusy. Z uherskohradišťské ulice Politických vězňů autobus vyrazí v 15:00 a z buchlovického náměstí v 15:45. Opačným směrem linka odjíždí v 18:30, 19:30, 20:30 a 21:30.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down