09.02.2010 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Den otevřených dveří v Troji

Po úspěšném loňském „nultém“ ročníku v probíhající rekonstrukci pracoviště se opět začátkem září 2009 uskutečnil oficiální 1. ročník Dne otevřených dveří ve Výzkumné a demonstrační stanici v Praze – Troji. Shodou okolností tomu bylo u příležitostí 50. výročí začlenění stanice pod katedru zahradnictví Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů (dříve Agronomická fakulta) České zemědělské univerzity v Praze.

O větší zpřístupnění pozemků zájemcům z odborných kruhů a širší veřejnosti jsme se rozhodli mimo jiné proto, že stanice je blízkém sousedství hojně navštěvované botanické a zoologické zahrady a mnozí lidé mohou tak účelně spojit několik cílů cesty v jedné pozoruhodné lokalitě.
Účast byla vysoká – 70 spokojených návštěvníků z řad zahradníků, výzkumníků zaměstnanců školy, studentů a zahrádkářů. V příjemném slunečném počasí měli všichni příležitost shlédnout demonstrační, sbírkové a pokusné výsadby různorodého zahradnického charakteru. Vyslechli doprovodné výklady specialistů – pedagogů nebo diplomantů za jednotlivé úseky činností formou tzv. polních kázání. Zájem vzbudily především nové systémy vedení slivoní ve tvaru štíhlého vřetene, zvláště plodící odrůdy švestek a pološvestek v plodnosti, porosty planých rostlin zkoušených jako zelenina, dále ukázka očkování růží, prohlídka dokvétajících růží a jiné. Mimořádné sucho posledních měsíců se projevilo i dřívějším ukončením vegetace porostů růží, které jako jedna z mála intenzivních kultur zde nejsou zavlažovány.
Nechybělo průběžné občerstvení, zeleninové a ovocné pochoutky, zaujala výstavka a degustace zeleniny a ovoce, včetně právě zrajících odrůd švestek, pološvestek, renklód i nových odrůd mirabelek.

Celý článek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 12/2009.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down