08.06.2022 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Demonstrace přiměly Paříž upustit od plánu kácet stromy u Eiffelovy věže

Vedení francouzské metropole pod tlakem týdny trvajících protestů upustilo od svého záměru pokácet 42 vzrostlých stromů u paty Eiffelovy věže. Stromy měly ustoupit nově vznikající zahradě, která je součástí příprav na olympijské hry. Ty Paříž bude hostit v roce 2024. O změně plánu dnes informoval server The Guardian.

Stromy, z nichž jeden je přes 200 let starý, stojí na Martových polích. Paříž chtěla investovat celkem 72 milionů eur (1,8 miliardy Kč), aby bylo v oblasti více zeleně a také kvůli zlepšení infrastruktur spojených s hrami. Proti plánu se ale vzedmula velká vlna nesouhlasných reakcí veřejnosti, včetně protestní hladovky.

Americká zahradní architektka Kathryn Gustafsonová zpracovala návrh podle zadání socialistické starostky Paříže Anne Hidalgové. Plán počítal s trvalým uzavřením mostu vedoucího k Eiffelově věži pro silniční dopravu, výjimku měla tvořit veřejná doprava a cyklisté. Mělo vzniknout také několik parků a prostor příjemný pro návštěvníky.

Podle odpůrců návrhu by přestavba mimo jiné poškodila kořenový systém 208 let starého platanu. Těch se po celé Francii v roce 1814 vysázely stovky na přímý rozkaz tehdejšího panovníka Napoleona Bonaparteho. Jeden z nejradikálnějších odpůrců kácení Thomas Brail, zakladatel Národní skupiny pro ochranu stromů (GNSA), strávil poslední týden hladovkou připoutaný ke starému platanu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down