19.05.2014 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Delosperma pruinosum

Delosperma pruinosum (syn. D. echinatum, Mesembryamthemum e.), také delosperma ojínělá z čeledi Aizoaceae je světlomilný, částečně zdřevnatělý keřík s převislými nebo plazivými výhony, původem z jižní Afriky. Má podlouhlé, úzké, ztlustlé listy a paprskovité, asi čtyři centimetry velké, bílé, žluté, růžové a karmínové květy, které se při dešti nebo slabé intenzitě světla zavírají. Květy se tvoří na rostlině ve velkém množství až v dlouhodenních podmínkách s vysokou intenzitou světla nebo po období sucha s chladnou periodou (6–8 týdnů při 5–10 °C.) V sortimentu je kromě různých výběrů samotného druhu i odrůda ´Feuer von Granada´ s šeříkovými květy a žlutým středem.

Nároky během pěstování

Vrcholové i stonkové řízky bez vrcholu o velikosti pět centimetrů, ošetřené stimulátory, zakořeňují při teplotě 18–20 °C a nižší vzdušné vlhkosti pod porofólií nebo netkanou textilií typu vlies během tří týdnů. Pak se mladé rostliny sázejí  po 3–4 kusech do květináčů o průměru 9–10 centimetrů nebo po 6–8 kusech do menších závěsných nádob o průměru 14–16 centimetrů. K množení i k sázení se používá vzdušný, propustný substrát, složený z rašeliny, písku, perlitu nebo polystyrénu s hodnotou pH 5,5–6,0.

Počáteční teplota pěstování je 16–18 °C. Jakmile rostliny zkoření snižuje se na 14–12 °C,  později na 8–10 °C. V průběhu kultury se rostliny pěstují na plném světle, v horkých letních dnech dobře snášejí i vysokou intenzitu slunečního záření. K podpoře větvení se 1× zaštipují a k omezení délky internodií se mohou opakovaně ošetřit retardantem. Účinný je 0,3–0,4% Alar 85 ve formě postřiku.

Delosperma je málo náročná na vodu i živiny, přihnojuje se obvykle 0,1–0,2% roztoky plných hnojiv s vyrovnaným obsahem živin v týdenních intervalech. Chorobami ani škůdci nijak zvlášť netrpí, je však citlivá na chlad a vlhko a při špatném počasí je náchylná ke vzniku chloróz. V létě, u zákazníka, prospívá na slunci a při mírné zálivce i hnojení bohatě kvete celé léto. Údajně snáší pokles teplot až do –5 °C. S příchodem silnějších mrazů se umisťuje do zimních zahrad, kde přezimuje v suchu při 5 °C.

Příklady pěstebních postupů

Rostliny v závěsných nádobách, vysázené v polovině listopadu až začátkem prosince a chlazené při 8–10 °C v lednu až únoru, se dopěstují k prodeji na začátek května, tj. za 5–5,5 měsíce. Rostliny v květináčích o průměru 9–10 centimetrů, vysázené na přelomu února a března, se dopěstují na polovinu až konec května, tj. za 2,5–3 měsíce.

Použití

Delosperma pruinosum se vysazuje na balkóny, do truhlíků, závěsných nádob, květinových mís, na skalky, okraje záhonů, na hřbitovy i do zimních zahrad, všude tam, kde je hodně slunce a tepla. Vyniká spíše samostatně než ve společných výsadbách. Na záhonech upoutá pozornost v blízkosti vegetativně množených letniček se žlutými, bílými, růžovými, červenými i modrými květy jako jsou např. Argyranthemum frutescens, Asteriscus maritimus, Calceolaria integrifolia, Euryops chrysanthemoides, Gazania rigens, Helichrysum microphyllum, Helichrysum petiolare, Lantana camara, Mentha suaveolens, Origanum vulgare, Osteospermum ecklonis, Sanvitalia speciosa a Scaevola saligna.

Text a foto: Ing. Věra Nachlingerová, Průhonice

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down