29.06.2022 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dějiny školkařství nejen v České republice – V. díl

Historický pohled na krtonožku obecnou (Gryllotalpa gryllotalpa)

V úvodních třech dílech našeho seriálu jsme se věnovali historii jednotlivých odvětví školkařství i historii samotného školkařství jako celku. Další díly (včetně toho dnešního) nám budou již přibližovat konkrétní škodlivé činitele, vyskytující se často na školkařských porostech, kde způsobují pěstitelům a školkařům nemalé problémy. Jako první z celé řady takových škůdců jsme si dovolili v následujících řádcích přiblížit krtonožku obecnou.

Krtonožka obecná (obrázek č. 1 a č. 2) spadá do řádu rovnokřídlí (Orthoptera), čeledi krtonožkovití (Gryllotalpidae). Přitom nezaměnitelným znakem, odlišujícím krtonožky od jiných příbuzných druhů, jsou přední končetiny, které jsou přesně uzpůsobené pro hrabání v půdním substrátu. Tato čeleď se dále dělí a celkově zahrnuje více než 100 druhů po celém světě. Z celého uskupení rovnokřídlí je krtonožka obecná největším zástupcem.

Tělo dospělce je jemně, hnědě, sametově opýřeno. Tykadla má krtonožka silná, oči podlouhlé. Přední krovkovitě utvářená křídla vykazují trojúhelníkový tvar a jsou zkrácená a blanitá. Zadní křídla pak jsou blanitá, uschopněna k létání. V klidovém stavu jsou složená „nazad“ a vybíhají v ocásek, který však nepřesahuje zadeček. Je zajímavé, že co se sluchového ústrojí týká, toto má pouze samice (u samce chybí). Typickým znakem je přední pár chodidel, který je silný, krátký a uzpůsobený k hrabání.*

Text

Ing. Antonín Muška,

Brno

Přehled použité literatury a zdroje obrázků jsou k dispozici u autora.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 6/2022

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down