10.02.2019 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Degradace pesticidů ve výsadbách třešní s nadkrytím proti dešti

Vliv nadkrytí výsadeb plachtami proti dešti (systém VOEN) na degradaci reziduí účinných látek pesticidů v plodech třešní byl hodnocen v letech 2016 až 2018 ve dvou systémech pěstování třešní – ve výsadbě s nadkrývacím systémem a v nezakryté výsadbě. V plodech odrůdy Regina byla po 7, 14, 21 a 28 dnech po aplikaci pesticidů analyzována rezidua (MRL) 25 účinných pesticidních látek (boscalid, cyprodinil, dithianon, dodine, fenhexamid, fludioxonil, fluopyram, flusilazole, iprodione, mancozeb, myclobutanil, prochloraz-Mn, propineb, pyraclostrobin, tebuconazole, trifloxystrobin, acetamiprid, deltamethrin, dimethoate, pirimicarb, thiacloprid, chlorpyrifos-metyl, abamectin, azadirachtin, spinosad).

Dynamika degradace účinných látek probíhala v obou hodnocených výsadbách přibližně na stejné úrovni. Bylo však pozorováno, že počáteční hodnoty množství reziduí pesticidů (MRL) ve vzorcích odebraných 7 dnů po aplikaci je vyšší ve výsadbě s nadkrývacím systémem proti dešti, což bylo jednoznačné v letech 2017 a 2018. Nadkrytí třešňových sadů však neovlivňuje při dozrávání dynamiku rozkladu pesticidů v plodech. Nadkrývací systém proti dešti nezpomaluje rozklad účinných látek pesticidů registrovaných k aplikacím ve výsadbách třešní.

Doporučení pro praxi

Podle dosaženého hodnocení jsou ve výsadbě se zakrytím proti dešti vyšší počáteční hodnoty reziduí. Vzhledem k této skutečnosti je doporučeno prodloužit doporučenou ochrannou lhůtu v těchto zakrytých výsadbách o jeden, případně o několik dnů. Prodloužením ochranné lhůty se prodlouží období odbourávání účinných látek a sníží se tím hodnota MRL ve třešních.

Text

Ing. Radek Vávra, Ph.D.,1

Ing. Vladan Falta, Ph.D.,2

Ing. Veronika Kadlecová, Ph.D.,1

RNDr. Aneta Bílková,1,3

Ing. Ivona Ždárská,1

1VŠÚO Holovousy s. r. o.,

2 VÚRV Praha v. v. i.,

3Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové

Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 2/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down