23.02.2006 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deficit bóru u rajčat

Již po několika týdnech se nedostatek bóru na rostlinách rajčete projevuje typickými příznaky. Rostliny jsou křehké, listy se deformují, na plodech se objevuje strupovitost a rýhy. K hnojení by se mělo přistupovat uvážlivě.

Již po několika týdnech vyvolává nedostatek bóru na rostlinách rajčete typické příznaky. V důsledku poškození pletiv jsou všechny rostlinné části nápadně křehké – řapíky listů a výhony se lámou již při nepatrném doteku.

Přibližně ve stejné době se na nejstarších listech začínají nejprve na okrajích objevovat svítivě žluté chlorózy s lesklým přechodem ke zdravému pletivu. Ušetřeny nejsou ani nejmladší části rostlin. Vrcholy výhonů mění barvu a zakrňují.

Deformace listů

Vedle neobvykle tmavé barvy listů se na mladých listech tvoří vypouklé puchýřky a jejich okraje se stáčejí dolů. V důsledku těchto deformací pletiv listy téměř úplně ztrácejí svůj původní tvar.

Strupovitost plodů

Kromě nižšího nasazování plodů se někdy na plodech objevuje ve velkém rozsahu strupovitost, u stopky se může vytvořit prohlubeň. Oproti deficitu jiných stopových prvků tak deficit bóru výrazně snižuje výnosy.

Uvážená aplikace bóru

Bór je stopovým prvkem s nejmenším rozpětím mezi nedostatkem a nadbytkem. Při podezření na nedostatek by se proto nemělo okamžitě přihnojit, nýbrž až tehdy, když se deficit spolehlivě prokáže např. pomocí půdní analýzy. K přihnojení potom může být použito buď hnojivo obsahující pouze bór (např. Borax) nebo hnojivo, které obsahuje kromě bóru i jiné stopové prvky. U ostatních stopových prvků je nebezpečí nadměrného zásobení mnohem nižší a dodatečně aplikované množství zpravidla neškodí.

Upřednostnit doplňkovou aplikaci bóru

Aby bylo zajištěno dlouhodobé zásobení půdy bórem, doporučuje se aplikovat hnojivo s obsahem základní živiny a doplňkem tohoto prvku (v SRN např. Borsuperphosphat). Zároveň by měly být zajištěny podmínky pro lepší příjem bóru. V této souvislosti je potřeba si uvědomit, že na alkalických půdách nebo po vápnění je příjem bóru nedostatečný a sucho jeho deficit zesiluje.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down