30.05.2005 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Děčínské mistrovství ve floristice

Aranžéři květin – floristé si již tradičně dali dostaveníčko na mistrovství floristů ČR – Děčínské kotvě 2005. Soutěž s mezinárodní účastí ve dnech 18. až 21. května přinesla dramatický souboj o titul mistra České republiky. Na zúčastněné floristy čekal v krátkém čase maratón disciplín – vázání svatební kytice, přízdoba židle, dekorace rakve a tvorba objektu pro komerční interiér, prováděný.

Po slavnostním zahájení začaly v Děčíně probíhat jednotlivé soutěžní disciplíny mistrovství floristů ČR.

Svatební kytice

V první soutěžní disciplíně nazvané Svatební kytice nastoupilo jedenáct seniorů a dvacet juniorů. Za pracovními stoly rozmístěnými v hlavním sále děčínského kulturního centra vznikaly práce, z nichž přecházel zrak a zvolit tu nejkrásnější bylo obtížné i pro porotu. V kyticích musely převládat živé květy, součástí úkolu bylo zhotovit podložku na prstýnky a skicu svatebního modelu.

Židle – floristický objekt

Po 150 soutěžních minutách následovala druhá disciplína – Židle jako floristický objekt pro svatební pár. Elegantní a často neobvyklé tvary objektu, který většinou každý vnímá jako všední věc denní potřeby, si floristé především seniorské kategorie nechávali vyrábět přímo pro tuto soutěž, anebo její výrobě obětovali sami spoustu času. Během dvouhodinové práce, vznikala více či méně funkční aranžmá, o kterých bylo možné bez nadsázky hovořit jako o výjimečných uměleckých dílech do interiéru či exteriéru. Součástí úkolu bylo motto, vyjadřující k jaké svatbě jsou dekorace určeny.

Překvapení jako téma

Vyčerpávající maratón prvního dne zakončilo soutěžní téma Překvapení. Jak již napovídá název, soutěžící do poslední chvíle netušili, co je čeká. Holandská květinářská kancelář – sponzor disciplíny – přichystala pro juniory purpurový Phalaenopsis, Alocasia, Vriesea ´Cathy´, Peperomia caperata ´Schumi red´, Muehlenbeckia, sušené palmové ořechy, sušené dřevěné větvičky v přírodní barvě, dřevěný koš dozdobený mechem, skleněnou vázu, čiré sklo, motýli, tmavě fialovou stuhu, velké a malé kytičky ve fuchsiové barvě, světle růžové akrylové kytičky, červené akáciové lusky, červený sisal, tmavé peří, červený ratan a červený kudrnatý mech. Senioři se dočkali podobného sortimentu, jen místo dřevěného koše dozdobeného mechem a čirého skla si museli poradit se čtverhrannou plechovou nádobou kovově černé barvy, lišilo se i několik doplňků.
Závěr dne patřil dvouhodinovému odbornému semináři floristů z Dresdener Institut für Floristik, která je sdružena v saské vzdělávací organizaci COM.

Nečekaný závěr soutěže
Již po prvním dnu bylo zřejmé, že loňská mistryně Hana Šebestová z Hrádku u Sušice své prvenství letos neobhájí. Leaderem mezi seniory byla po třech disciplínách vítězka Marie Hynková z Břeclavi. Otázkou bylo, zda se někomu podaří její pozicí otřást. Mezi juniory patřili mezi nejlepší Marie Mikanová z VOŠz, SzaŠ Mělník, Vladimír Kopřiva ze SZaŠ Brno - Bohunice a Juraj Šurda ze SZአPiešťany.

Dekorace na rakev

Druhý soutěžní den floristům počasí přálo, zamračená obloha se rozjasnila a čtvrtá venku pořádaná disciplína – Dekorace na rakev ke smutečnímu obřadu mohla začít. Soutěžící měli 120 minut na aranžování podstavce o rozměru 25 x 180 cm, imitujícího horní desku víka rakve. Úspěch u poroty měly především práce z přírodních materiálů. Výhrady k použití plastů měla především německá porotkyně, protože u našich západních sousedů je použití tohoto materiálu na rakve ze zákona zakázané.

Floristický objekt pro komerční interiér
Rozhodující pro konečné pořadí seniorů, jak se později ukázalo, byla závěrečná disciplína – Floristický objekt pro komerční interiér, díky níž se do čela hodnocení dostal Petr Matuška. Materiál pro obě kategorie v této soutěži dodala firma Bohemiaseed, s. r. o. Tato disciplína rozhodla i o konečném, velmi vyrovnaném pořadí juniorů.
Pátá, poslední disciplína skončila v poledne a soutěžícím nezbylo, než čekat na poslední průběžně zveřejňované výsledky a závěrečné celkové sčítání bodů za všechny disciplíny. Floristé měli také možnost připravit se na večerní soutěže Společenských a Extravagantních modelů.

Slavnostní vyhlášení
Navečer začala přehlídka Společenských a Extravagantních modelů, která mírnila a rozptylovala napětí před vyhlášením výsledků. Moderátor večera Ing. Miroslav Mokoš, šéfredaktor časopisu Floristika, vyhlásil Mistrem České republiky v kategorii juniorů studentku Marii Mikanovou z VOŠZ, SZaŠ Mělník a v kategorii seniorů Petra Matušku z Brna.
Cenu časopisu Floristika za nejnápaditější aranžmá udělenou vydavatelstvím Profi Press, s. r. o., si z této prestižní soutěže odnesl slovenský florista Zdeno Hrivnák.

Financování z Phare
Letošní Děčínská kotva zaznamenala určitý posun ve financování v tom, že se podařilo získat prostředky z CBC Phare v kategorii „people-to-people“. Evropská unie prostřednictvím podaného projektu financovala tuto akci částkou 12 tisíc euro. Podmínkou byla přeshraniční spolupráce. Partnerem byla proto saská vzdělávací organizace COM, která sdružuje i Dresdener Institut für Floristik, jejíž odborníci se podílí aktivní účastí v soutěži (soutěžící i práce v hodnotitelských komisích). CBC Phare se podílel na projektu třemi čtvrtinami financí a čtvrtinou přispělo město Děčín (přibližně 150 tisíc Kč).
(Podrobnější informace naleznete v časopise Floristika)

Výsledky ze soutěže mistrovství floristů – junioři
Pořadí Jméno Firma (škola), město Body
1. Mikanová Marie VOŠZ, SZaŠ Mělník 2 068
2. Kopřiva Vladimír SZaŠ Brno-Bohunice 2 067
3. Šurda Juraj SZአPěšťany 2 024
4. Filipi Viktor SZaŠ Litomyšl 1 986
5. Sloboda Štefan SZአMalinovo 1 959
6. Švecová Pavlína VOŠZ, SZaŠ Mělník 1 905
7. Vystrčil Ondřej SZaŠ Brno-Bohunice 1 891
8. Gregorová Daniela SZaŠ Litomyšl 1 809
9. Kučerová Dana SZaŠ a SOU Děčín-Libverda 1 804
10. Dzurková Sandra SZaŠ a SOU Děčín-Libverda 1 787
11. Holišová Kateřina SZaŠ Ostrava-Hulváky 1 784
12. Kopřiva Jan MZLU v Brně, ZF Lednice 1 775
13. Holubová Petra MZLU v Brně, ZF Lednice 1 735
14. Langrová Romana SZaŠ Litomyšl 1 647
15. Beldová Kateřina SZaŠ Kopidlno 1 606
16. Řádková Michaela Bohemiaseed, s. r. o., Praha 1 575
17. Líbalová Balanka SZaŠ Kopidlno 1 554
18. Pinkavová Petra SZaŠ Kopidlno 1 545
19. Škantárová Lucia SZአPěšťany 1 499
20. Krchňáková Tereza SZaŠ Ostrava-Hulváky 1 412

Výsledky ze soutěže mistrovství floristů – senioři
Pořadí Jméno Firma (škola), město Body
1. Matuška Petr Výstaviště Flora Olomouc, a. s. 2 196
2. Hynková Marie Karafa, spol. s r. o., Brno 2 185
3. Hrivnák Zdeno Rhapis, spol. s r. o., Bratislava 2 168
4. Bittnerová Marie Azalea Chlumec, s. r. o. 2 137
5. Bartolen Robert Karafa, spol. s r. o., Brno 2 109
6. Kulmanová Lucie Květiny Mimosa, Praha 2 105
7. Matušková Hana Květiny Huzsárová, Brno 2 074
8. Dazkewitz Susane Dresdener Institut für Floristik 2 058
9. Šebestová Hana Agra Group, Hoštice 2 055
10. Zeithamlová Viola Květiny V. Zeithamlová, Bezno 2 016
11. Kokeš Jaromír VOŠZ, SZaŠ Mělník 2 015

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down