19.09.2017 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Databáze genofondových ploch

Desítky subjektů v České republice zakládá a udržuje genofondové plochy starých odrůd ovocných stromů. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) připravil databázi těchto ploch a propojil ji s internetovou výběrovou databází Archiv starých odrůd.

Dle koncepce odborného programu ČSOP pro roky 2011–2021 je genofondová plocha „Výsadba ovocných odrůd, jejíž hlavním cílem je uchování příslušných odrůd.“

Pro zařazení do představované databáze musí daná výsadba splňovat následující podmínky, jejichž rozsah a způsob naplnění je dán jednotnou metodikou:

  • U zapěstovaných stromů jsou známé nebo popsané odrůdy, je zavedeno nezaměnitelné označení a ke stromům je vedena minimální evidence,
  • plocha má popsané podmínky, zeměpisné, ekologické a majetkoprávní,
  • je stanovena fyzická osoba správce plochy, který vede potřebné evidence, rozhoduje o umístění odrůd a řídí nebo vykonává péči o stromy a jejich okolí.

Text a foto

Ing. Martin Lípa, koordinátor projektu Oživení starých odrůd, Český svaz ochránců přírody

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 10/2017

Poděkování

Jménem ČSOP děkuji všem našim spolupracovníkům za vytrvalé úsilí o uchování zajímavých starých odrůd, které staletí poskytovaly krásu i užitek. Bez zapojení dalších nevládních organizací, obcí, úřadů a mnoha jednotlivců bychom již dnes postrádali mnoho velmi zajímavých odrůd, jenž se podařilo zachránit skutečně v poslední chvíli.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down