22.01.2018 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Daňové aspekty převodu obchodního podílu ve společnosti s ručením omezeným

Vlastnictví podílu v obchodní společnosti se může někdy pro podnikatele stát přítěží. Proto se uchylují nejen k úplatným, ale i bezúplatným převodům obchodních podílů. Z těchto obchodních transakcí však mohou kromě logistických, společenských a občanskoprávních důsledků vyplývat i povinnosti z oblasti daňového práva. Na to se, ať už záměrně, či vlivem neznalosti zákona, nezřídka zapomíná.

Přitom za opomenutí povinností podle zákona o daních z příjmů může příslušet peněžní sankce, a to i značné výše. To je důvodem, proč se v tomto vydání zaměříme na daňové aspekty převodu obchodního podílu ve společnosti s ručením omezeným.

V praxi se můžeme setkat s následujícím případem. Majitelka obchodního podílu ve výši 100 % ve společnosti s ručením omezeným plánuje převést svůj podíl na jinou osobu. Jako každý daňový poplatník má zájem na tom, aby její daňová povinnost vyplývající z této transakce byla co nejnižší. Totožný záměr má i zájemce o její obchodní podíl. Oba ale musí vzít v úvahu všechny okolnosti případu, např. dobu držby obchodního podílu. Dále je vhodné také zvážit, zda je z hlediska výše daňové povinnosti výhodnější převést podíl bezúplatně nebo za úplatu.

Text

JUDr. Kristýna Opletalová,

Mgr. Tomáš Liškutín,

AK Tomáše Liškutína

Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 1/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down