Daň ze zemědělské půdy zdraží tuzemské potraviny, varuje Zemědělský svaz

Vládní konsolidační balíček poškodí zemědělské podniky a druhotně může zapříčinit zdražování potravin, míní někteří zemědělci. Navržené zvýšení daně ze zemědělské půdy sice státu přinese až dvě miliardy korun ročně, ale dříve či později se promítne do cen tuzemských potravin. Novinářům to dnes řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

"A co je naprosto absurdní, že nám vznikla povinnost vyčleňovat čtyři procenta zemědělské půdy mimo produkci, ale budeme z té půdy platit daň z nemovitosti. Jsme přesvědčeni o tom, že je to zcela v rozporu s proklamacemi vlády, že chce levnější potraviny," řekl Pýcha. Zemědělské podniky nyní vyčíslují nové náklady na daň z nemovitosti, pokud konsolidační balíček, který má zlepšit státní finance, začne v příštím roce platit. Často je zahrnutá daň i v pachtovném, když farmáři hospodaří na pozemcích, které patří někomu jinému.

Finanční zátěž pro zemědělce

"Nám vychází nárůst z našich vlastních nemovitostí a také z pachtovného na 2,3 milionu korun. Pro nás to jsou velké peníze. A pak je tu výpadek z tržeb pozemků, které mají být ladem, na náš podnik to dělá něco kolem 3,5 milionu korun za rok," řekl místopředseda Zemědělského svazu a předseda Zemědělské družstva Sloupnice Jaroslav Vaňous. Družstvo je středním podnikem, má zhruba 190 zaměstnanců, hospodaří na 2970 hektarech půdy a věnuje se živočišné výrobě. Loňské tržby mělo asi 350 milionů korun se ziskem 16 milionů korun. Podnik prodává maso či mléčné výrobky, konkurovat cenám supermarketů nemůže. Další náklady navíc to ještě zhorší. "Počet zákazníků se nám nemění, ale hodnota jejich nákupů se blíží polovině. Těžko se s tím bojuje," řekl Vaňous.

Konsolidační balíček projednává Sněmovna. Rozpočtové saldo by měl proti letošnímu roku zlepšit o více než 97 miliard korun. Zástupci zemědělců se při jednáních tripartity snažili, aby daň nerostla. Argumentují i tím, že v jiných státech je mnohem nižší. "Dneska se prakticky bavíme o zdvojnásobení současné úrovně. Budeme mít čím dále větší problém. Ceny zemědělských výrobků jsou nižší, než je průměr Evropské unie. Máme problém zpeněžit na trhu svoji zemědělskou produkci, zároveň máme vyšší náklady. Nemůže to skončit jinak než krachem některých zemědělských podnikatelů. Pro zákazníka to znamená nižší nabídku z domácí produkce a dražší potraviny," řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down