20.02.2024 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Další výskyt sršně asijské

Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR potvrdili další nález invazní sršně asijské. Dva nebo tři jedinci tohoto nepůvodního druhu byli objeveni ve čtvrtek 15. 2. v Hrádku u Rokycan při vykládce kamionu z Francie.  Sršeň asijská byla před dvaceti lety zavlečena do Francie se zásilkou zboží z východní Asie. Od té doby se šíří západní Evropou. Kvůli výjimečně teplé zimě byly sršně již aktivní. 

Nyní probíhá důkladný průzkum okolí nálezu. Vytipují se také místa, kde bude vhodné umístit speciální odchytové pasti.

Invazní druh

První výskyt sršně asijské v České republice byl potvrzen v říjnu 2023 v Plzni, viz Aktualita AOPK ČR k prvnímu potvrzenému výskytu sršně asijské v ČR ze dne 6. 10. 2023. Sršeň asijská je o něco menší než naše sršeň obecná, je tmavší a bezpečně se pozná podle žlutě zbarvených konců končetin. Tato sršeň je nebezpečná hlavně pro včely, které napadá v úlech. Hnízda sršně asijské jsou kulovitého až hruškovitého tvaru a mají vchod z boku. Nejčastěji bývají vysoko v korunách listnatých stromů nebo v lidských stavbách, výjimečně i v zemi.

Kontakt pro hlášení podezření na výskyt sršně asijské: invaznidruhy@nature.cz. Vhodné je doplnit fotografii, aby se vyloučila záměna s jiným druhem hmyzu, a případně přesnějším popisem.  

Více na webových stránkách invaznidruhy.nature.cz.*

Foto: Archiv AOPK ČR

Zdroj: AOPK ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down