02.01.2012 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Další rok za námi

Konec roku přináší na člověka jakousi touhu zamyslet se a zhodnotit uplynulý rok. Ocenit se za úspěchy; přivřít oči nad situacemi a problémy, ke kterým nepřistoupil zrovna nejlépe. Současně přichází odhodlání prožít ten následující rok o něco lépe, smysluplněji a spokojeněji. Zařekne se, že v tom roce příštím bude více (či naopak méně) pracovat, více se věnovat rodině a svému zdraví a část volného času věnuje třeba i nějakému tomu vzdělání. Každý má cíle jiné. A je na každém, jak se k jejich plnění postaví a jak je splní.

I v podnikání tomu je podobně. Nehodnotíme sice přírůstky v rodině či ve vybavení domácnosti, zde se zaměříme spíše na jednoduché kupecké počty nákladů a zisku. Mnozí pěstitelé si však na konci loňského roku při pohledu na účetní závěrku posteskli, že tento rok nebyl zrovna nejlepší. I přes precizní naplánování zásahů, technologií a ošetřování se někdě stala chyba. Jaké má pěstitel šance, že se mu s dobře naplánovanou technologií povede? Co když si matička příroda dupne a vše je jinak?
Příkladem toho budiž i uplynulý rok a škody ovocnářů v okolí české kotliny. Podle zveřejňovaných zpráv byla sklizeň jablek v Čechách nejhorší za posledních třicet let. Co zůstalo na stromech bylo mnohdy poškozeno kroupami a počet plodů k určených ke zpracování tak stoupal. Nejedná se o první rok, kdy byli ovocnáři takto poškozeni, ale rozsah poškození byl bezesporu nejvyšší. Pro specializované ovocnáře a ty, kteří v posledních letech investovali do modernizace sadů či mechanizace, jsou tyto výkyvy počasí velmi problematické. Lépe na tom nebyli ani čeští vinaři, který sklízeli zlomek oproti dřívějším rokům.
Zelináři by zase mohli proklínat bakterii Escherichia coli. Po příznivém jaru, kdy porosty poškozené mrazem zregenerovaly, se pěstitelé mohli těšit na vysoké sklizně. Ty sice přišly, ale produkci zase nebylo komu prodat. Ale, jak se říká, všechno zlé, je k něčemu dobré a zelinářům tato situace alespoň částečně prospěla v uvědomění spotřebitelů o původu produkce. Snad jim to chvíli vydrží.
Pro školaře proběhl loňský rok bez větších problémů. O okrasné rostliny je stále zájem a naši pěstitelé nejsou schopni pokrýt poptávku zbožím vlastní výroby a nakupují tak v zahraničí. Podobná situace vládne v produkci květin. Zde je však česká produkce skoro mizivá a až na část balkónových a záhonových letniček a chryzantém skoro nelze mluvit o českých výpěstcích.
Situaci pěstitelů samozřejmě kromě průběhu počasí ovlivňuje i situace na scéně politické, a to jak domácí tak evropské. Doufejme, že v letošním roce bude počasí i politici vycházet v letošním roce pěstitelům vstříc. Už by si to zasloužili ...

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down