07.05.2022 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČZU pořádá konferenci Tropentag 2022

Fakulta tropického zemědělství ČZU (FTZ ČZU) vás srdečně zve na největší evropskou mezioborovou konferenci na téma výzkumu v oblasti tropického a subtropického zemědělství, potravinové bezpečnosti, managementu přírodních zdrojů, ochrany životního prostředí a rozvoji venkova především v tropech a subtropech, pořádanou ve dnech 14.–16. září 2022 na České zemědělské univerzitě v Praze (ČZU) na téma "Může agroekologické zemědělství nasytit svět? Pohled zemědělců a akademické obce."

Letošní ročník interdisciplinární konference tropického a subtropického zemědělství, řízení přírodních zdrojů a rozvoje venkova Tropentag pořádá FTZ ČZU hybridní formou ve spolupráci s univerzitami v Berlíně, Bonnu, Göttingenu, Hohenheimu, Kasselu a ve Vídni, Radou pro výzkum tropů a subtropů (ATSAF e.V.) a Poradenskou službou GIZ pro zemědělský výzkum pro rozvoj (BEAF).

Pokud budou současné globální trendy pokračovat, bude trvalý růst populace a požadavky na bohatší a kvalitnější stravu vyžadovat zhruba dvojnásobek současné produkce plodin. Současné produkční postupy však ohrožují naši planetu například ztrátou životního prostředí, vymíráním volně žijících živočichů a změnou koloběhu vody. Zemědělství patří k nejvýznamnějším přispěvatelům ke globálnímu oteplování, je nejžíznivějším uživatelem vodních zdrojů a největším znečišťovatelem podzemních vod.

Debaty o problémech globální produkce potravin se polarizovaly, a to jak mezi vědci, tak mezi zemědělci, čímž se prohloubila propast mezi zastánci průmyslového zemědělství a globálního obchodu a zastánci místních potravinových systémů a ekologického zemědělství.

Konference Tropentag 2022 přinese přehled nejnovějších výsledků výzkumu, který se těmito výzvami zabývá z různých úhlů pohledu a s různými přístupy. Diskuse v rámci plenárních a tematických sekcí, komentované prohlídky posterů a workshopy poskytnou účastníkům nové myšlenky, které posílí naše chápání potenciální schopnosti agroekologie udržet a obnovit zdraví půdy, zachovat biologickou rozmanitost a přizpůsobit se změnám klimatu a pomoci nám čelit budoucím krizím spolu s řešením výzvy poskytnout globální populaci dostatek kvalitních potravin.

Motto konference bude tématem úvodních zvaných přednášek a panelové diskuze dále bude rozvíjeno v paralelních tematických sekcích, které se budou zabývat různorodými oblastmi výzkumu souvisejícími s výzvami spojenými s produktivitou agroekologického zemědělství na biologické, technické, sociální, ekonomické a politické úrovni a způsoby jejich překonání.

Společenský večer Apéro 14. září a večeře 15. září poskytnou účastníkům konference příležitost k navazování kontaktů, diskusi a výměně zkušeností. Po skončení konference jsou v nabídce exkurze do centra Prahy a na další zajímavá místa. Některé části konference (hlavní přednáška a vybraná paralelní tematická zasedání) budou k dispozici pro účastníky online.*

Zdroj: FTZ ČZU

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down