14.09.2017 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čtvrtstoletí firmy W. Legutko

Polská semenářská firma W. Legutko uspořádala koncem srpna velkolepou oslavu k pětadvacetiletému výročí společnosti. Za tu dobu se z firmy o několika málo zaměstnancích stal přední hráč na poli s osivy květin a zeleniny. V současné době nabízený sortiment čítá 2200 odrůd okrasných květin, více než pět stovek odrůd zeleniny a bylinek a celou řadu odrůd cibulovin a hlíznatých rostlin.

Firmu W. Legutko založil v roce 1992 šlechtitel Ing. Wiesław Legutko, PhD., v polském Smolinci. Tam původně pracoval jako šlechtitel begónií v místním výzkumném ústavu vedeném nestorem polského šlechtění rostlin profesorem Duczmalem. Založit firmu od základu bylo složité, a to nejen kvůli nedostatku kapitálu, ale i omezeným možnostem komunikace s okolním světem. Západní firmy, které v této době pronikaly na východní trhy, měly v této oblasti náskok. Wiesław Legutko byl vždy znamenitý šlechtitel a obchodník.

Firma W. Legutko se rozhodla již od počátku profilovat jako producent osiva pro hobby zahradníky. Zaměřuje se na tak zvaná OP – open pollinated, osiva, která jsou levnější než hybridní osivo a pro účely prodeje milovníkům květin v barevných sáčcích plně dostačují. Neznamená to ale, že by bylo šlechtění takovýchto odrůd snadné. I na tyto odrůdy jsou kladené nároky týkající se jednotnosti barvy, výšky a typu květu.*

Text a foto

Ing. Markéta Černá

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 9/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down