15.05.2019 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čtverák Danielův – zajímavá okrasná dřevina

Dřeviny z čeledi routovitých (Rutaceae) jsou známy především z gastronomie, farmacie, lidového léčitelství nebo starověkých obřadů. Jejich nechvalnou vlastností je, že se mohou ve spojení se slunečním zářením stát zdrojem poškození pokožky, obzvláště u citlivých osob (kontaktní dermatitidy). Možná už tato skutečnost naše předky upoutala, aby se blíže na rostliny z čeledi routovitých zaměřili a začali je využívat.

Podobný příběh má i pro nás exoticky vyhlížející dřevina – čtverák (Tetradium daniellii (Bennett) T. G. Hartley). Dříve byl tento druh uváděn také pod jménem ampák hupejský (Evodia hupehensis). V posledních několika letech se můžeme s tímto opadavým stromem setkat i ve středoevropských podmínkách. V České republice je zatím pěstován spíše jako sbírková dřevina v arboretech a botanických zahradách. Čím dál častěji jsem dotazován nadšenými včelaři, kteří mají zájem o jeho pěstování. Údajně kvůli jeho kvetení v období, které je pro včely z hlediska kvetoucích rostlin kritické a čtverák ho svou dobou kvetení (červen až srpen) velmi dobře vykrývá. V angličtině je také jeho název příznačný (Bee Bee Tree).

Stručně tedy k jeho popisu. Dřevina pochází ze střední Číny, kde se vyskytuje v asi 16 provinciích a jeho výskyt přesahuje až do Koreje. Roste zde především v pobřežních lesích nebo na svazích v blízkosti moře. Nadmořská výška výskytu se pohybuje od 0 do 3200 m n. m. Strom zde může dorůstat výšky až 20 m. Borka je šedá, a i ve starším věku hladká. Listy jsou tří až čtyřjařmé a jednotlivé lístky kopinaté a kožovité. Na svrchní straně jsou listy temně zelené, na rubu sivé. Květy tvoří vrcholíky bílozelených květů, které postupně přecházejí do výrazně červenohnědě zbarvených nezralých plodenství. Jednotlivé tobolky v konečné fázi pukají a objevují se lesklá černá semena.

Text a foto

Bc. Tomáš Vencálek,

Botanická zahrada hl. m. Prahy

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 5/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down