28.11.2021 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co je vlastně pelargonie?

Pelargonie pocházejí z oblastí okolo Kapského města v jižní Africe. Patří do rodu Geranium, ze kterého jsou také někdy vyčleňovány jako samostatný rod. Jsou snad nejoblíbenější rostlinou pěstovanou v květináčích a truhlících. Zahradnictví jsou na jaře plná převislých i klasických muškátů a pelargonií.

Obecně se pelargoniím daří dobře v subtropickém klimatu. V zemích kolem Středozemního moře se volně vysazují do volné přírody a zplaňují. Většinu původních jihoafrických druhů však najdeme na jihozápadním cípu tohoto kontinentu v blízkém okolí mysu Dobré naděje. V roce 1699 až 1706 se dostalo do Evropy na lodích statečných nizozemských mořeplavců mnoho původních kapských rostlin. Mezi nimi mimo jiné i pelargonie štítnatá (Pelargonium peltatum) a pelargonie páskatá (Pelargonium zonale). Byly to původní druhy mnoha vyšlechtěných druhů, které v současnosti můžete koupit v květinářských obchodech a zahradnictví.

Rostliny dovezené obchodníky a botaniky našly svůj domov v mnoha botanických i královských zahradách a také v zahradách venkovských sídel bohatých statkářů a obchodníků. Od konce 18. století se těchto rostlin ujali hlavně britští šlechtitelé a zahradníci a vznikly stovky nových obdivovaných kultivarů této oblíbené rostliny. Ostatně neustále nové kultivary se zajímavými listy a květy se šlechtí u renomovaných zahradnických firem dodnes.

Pelargonium zonale

Tzv. babičkovské vzpřímené klasické muškáty (Pelargonium zonale) pěstují v současnosti zahradnické firmy v bohatém sortimentu. Kultivary se liší nejen vzrůstem a kompaktností, ale i plností květů. V současnosti je na trhu pestrá škála barev od červené, fialové, oranžové, bílé, růžové, s okem i bez oka, včetně zabarvení do modra i žluta. Z nižších šarlatových odstínů se zeleným listem je oblíbený kompaktní kultivar Hidemi. Ze vzrůstných pak Anhony. Velmi pěkný je pak plnokvětý lososový Bergpalais nebo oranžový Morning Sun. Zajímavé jsou pak odrůdy s tmavě zeleným listem. Atraktivní jsou i pelargonie skupiny Fireworks s jednoduchým hvězdicovitě tvarovaným květem, v nejrůznějších barvách. Zakrslé odrůdy Little Lady se hodí do menších nádob.

Velmi oblíbená je skupina vzpřímených muškátů s barevnými listy Pelardini. Tyto kultivary mají zpravidla červené plné nebo jednoduché květy. Listy jsou zelenožluté u Mrs. Polock, Occold Shield, zelenohnědé u Caramel Red, Vancouver Centennial, či bílozelené u Wilhelm Langguth. Mám vyzkoušeno, že velmi dobře rostou jak v nádobách, tak ve volné půdě. Dobře odolávají suchu i rozmarům počasí a jsou velmi atraktivní. Hodí se do kombinací s dalšími květinami.*

Text a foto Ing. Hana Chvalová, zahradnice, Čimelice

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 11/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down