11.07.2005 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čína odmítá odpovědnost za růst dovozu jahod do EU

Čína odmítla tvrzení, že je odpovědná za nárůst dovozu mražených jahod do Evropské unie. Ta ve středu na popud Polska zahájila šetření, které má ověřit výrazné zvýšení dodávek jahod nejen z Číny, ale i z Maroka.

Komise zjišťuje, zda opravdu došlo k náhlému zvýšení dodávek jahod z obou zemí. Pokud najde důkaz o nárůstu, mohla by na dovoz uvalit kvóty, které by chránily trh EU.
Podle představitele čínské Komory vývozců a dovozců potravin a dobytka nemůže být viněna jejich země z prudkého nárůstu. Skutečným důvodem podle nich je, že Polsko, Čína a Maroko jsou třemi hlavními dodavateli jahod do EU a Polsko chce nyní ostatní dvě země vytlačit z tohoto obchodu. Čínský vývoz jahod do EU se podle tohoto představitele v roce 2003 ztrojnásobil, protože v Evropě byla na rozdíl od Číny slabá sklizeň. V loňském roce se však vývoz snížil o 30 procent a letos by měl zaznamenat další pokles.
Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostl za prvních pět letošních měsíců dovoz čerstvých jahod do ČR meziročně o 45 procent na 4052 tun, přičemž 2320 tun bylo dovezeno ze Španělska. Import jahod z Maroka se zvýšil o 73,6 procenta na 591,7 tuny. Loni bylo z Maroka dovezeno 341,3 tuny jahod. Import čerstvých jahod z Číny v loňském roce v případě ČR obnášel 390 kilogramů a letos podle statistik ČSÚ zatím nebyly na tuzemský trh dovezeny žádné čínské jahody. Od ledna do května vzrostl také dovoz vařených, zmrazených či slazených jahod do ČR, a to o 51 procent na 1354 tun. Čína v této komoditě vykázala nárůst o 19 procent na 371,8 tuny a Maroko pokles o 57 procent na 85 tun. Naopak více než čtyřnásobně (na 635 tun) se letos zvýšil dovoz takto zpracovaných jahod z Polska. Podle tajemníka Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka se polští pěstitelé se dostali do situace, ve které jsme my byli již dávno. Nás stejným způsobem zlikvidovalo Polsko před lety. Polsko je levnější, než jsme my, ale levnější než Polsko je Čína. Dodal, že tuzemská produkce jahod v posledních letech výrazně klesla. V ČR se pěstují jahody spíš pro trh s čerstvým ovocem, na zpracování je určen jen zlomek jejich produkce. Spousta tuzemských firem, které jahody zpracovávají, je dováží z Polska za příznivou cenu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down