21.03.2012 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cibuloviny a zahradní luskoviny - nové odrůdy

Šlechtění je metodou sloužící ke zlepšení vlastností stávající odrůdy nebo vytvoření odrůdy nové. Zvyšuje se tak přirozená odolnost proti chorobám, škůdcům a abiotickým stresům. Zlepšuje se vhodnost pro pěstování a přímý konzum či použití ve zpracovatelském průmyslu. Níže jsou představeny nové odrůdy cibulové zeleniny a zahradních luskovin, v následujících číslech časopisu Zahradnictví se zaměříme na zeleniny plodové.

Cibule sečka
Allium fistulosum L.
K 1. červnu 2011 jsou ve Státní odrůdové knize zapsány dvě odrůdy sečky, ´Bajkal´ a ´Gerda´. Tento druh cibule je určen pro sklizeň nati nebo ke svazkování. Odrůda ´Bajkal´, vyšlechtěná firmou Moravoseed, spol. s r. o., Mikulov, byla registrována v roce 2000, tvoří více nepravých stvolů a i v klimatických podmínkách ČR bez problémů přezimuje.
Odrůda ´Gerda´ byla registrována v roce 2010. Jedná se o středně ranou odrůdu. Byla vyšlechtěna ve firmě Semo, a. s., Smržice.
Rostlina vytváří jeden nepravý stvol. Rostlina je středně vysoká s malým až středním počtem listů na nepravém stvolu. Olistění je tmavě zelené, vzpřímené, se silnou voskovou vrstvou. Průměr listů je malý až středně silný, listy jsou středně dlouhé. Nepravý stvol je středně dlouhý a středně silný bez antokyanového zbarvení, délka vybělené části je krátká až střední, rozšíření do cibule není nebo může být i velmi slabé. Tendence k vybíhání do květu v klimatických podmínkách ČR není nebo velmi slabá.

Cibule kuchyňská
Allium cepa L.
K 1. červnu 2011 je ve Státní odrůdové knize zapsáno celkem 49 odrůd jarní a ozimé cibule. V roce 2010 byly registrovány následující odrůdy cibule jarní:
´Triumf´ je středně raná hybridní odrůda určená pro jarní výsevy semene. Byla vyšlechtěna ve firmě Moravoseed, spol. s r. o., Mikulov.
Počet listů na nepravém stvolu je střední až vysoký, listy jsou vzpřímené, světle až středně zelené barvy, středně silně až silně ojíněné. Cibule je středně velká až velká, na podélném řezu široce vejčitého tvaru, se středně hnědou základní barvou a nažloutlým odstínem horních suchých středně až silně přiléhajících suknic. Obsah sušiny je střední, doba rašení během skladování je pozdní.
´Unico´ je středně raná hybridní odrůda určená pro jarní výsevy semene. Byla vyšlechtěna ve firmě Moravoseed, spol. s r. o., Mikulov.
Počet listů na nepravém stvolu je střední, listy jsou vzpřímené, světle až středně zelené barvy, středně silně ojíněné. Cibule je středně velká až velká, na podélném řezu široce elipsovitého tvaru, se středně až tmavě hnědou základní barvou a narůžovělým odstínem horních suchých středně až silně přiléhajících suknic. Obsah sušiny je střední, doba rašení během skladování je pozdní.
´Wellina´ je středně raná odrůda určená pro jarní výsevy semene. Byla vyšlechtěna ve firmě Semo, a. s., Smržice.
Počet listů na nepravém stvolu je střední, listy jsou polovzpřímené, středně zelené barvy, středně silně až silně ojíněné. Cibule je středně velká, na podélném řezu kruhovitého tvaru, se středně hnědou základní barvou a nažloutlým odstínem horních suchých středně až silně přiléhajících suknic. Obsah sušiny je střední, doba rašení během skladování pozdní až velmi pozdní.

Česnek
Allium sativum L.
K 1. červnu 2011 je ve Státní odrůdové knize zapsáno celkem 21 odrůd jarního a ozimého česneku, čtyři odrůdy jsou bezvirózní.
Zkoušky česneku jarního i ozimého pro účely registrace probíhají tři roky. V prvním roce je dodaná sadba homogenizována a ze sklizeného materiálu jsou z každé odrůdy vybrány plně vyvinuté, nepoškozené cibule. Z každé cibule je odebrán jeden stroužek pro výsadbu ve druhém roce a vypěstované rostliny jsou během vegetace a po sklizni hodnoceny podle stanovených metodik pro testy odlišnosti, uniformity a stálosti. Sadba dodávaná do zkoušek musí být prosta viru OYDV. V loňském a letošním roce byly registrovány níže uvedené odrůdy česneku:
1. jarní - tučně
´Japo II´ je středně pozdní až pozdní odrůda jarního česneku. Šlechtitelem je Ing. Jan Kozák, Poběžovice.
Olistění je vzpřímené, barva listu je středně až tmavě zelená se střední voskovou vrstvou. List je středně dlouhý, úzký až středně široký, na příčném řezu je slabě konkávní. Antokyanové zbarvení na bázi nepravého stvolu není nebo je velmi slabé, květní stvol není. Cibule je středně velká až velká, na příčném řezu elipsovitého tvaru, s bočními stroužky. Stroužek středně velký, základní barva suknice je růžová s antokyanovými pruhy, intenzita základní barvy je střední. Barva dužniny stroužku je nažloutlá. Konec dormance stroužku v cibuli je velmi pozdní.
2.ozimý - tučně
´Mirka´ je pozdní odrůda ozimého paličáku. Šlechtitelem je Ing. Jan Kozák, Poběžovice.
Olistění je polovzpřímené, barva listu je středně zelená se střední až silnou voskovou vrstvou. Antokyanové zbarvení na bázi nepravého stvolu je slabé až střední. Květní stvol je středně dlouhý, zahnutý. Cibule je středně velká, na podélném i příčném řezu je kruhovitého tvaru, poloha stroužků ve vrcholu cibule je v úrovni krčku, poloha podpučí je plochá, tvar báze je zaoblený, boční stroužky nejsou, základní barva suchých vnějších suknic je bílá s antokyanovými pruhy. Stroužek je středně velký, základní barva suknice stroužku je hnědá bez antokyanových pruhů, intenzita základní barvy suknice je střední. Barva dužniny stroužku je nažloutlá. Konec dormance stroužku v cibuli je pozdní.

Pažitka
Allium schoenoprasum L.
K 1. červnu 2011 jsou ve Státní odrůdové knize zapsány čtyři odrůdy pažitky, dvě z nich byly registrovány v roce 2010.
´Erecta´ je středně pozdní až pozdní odrůda. Byla vyšlechtěna ve firmě Semo, a. s., Smržice.
Rostlina je vysoká s nízkým až středním počtem listů. Listy jsou vzpřímené, bez zakřivení, se silnou voskovou vrstvou, barva listů je středně až tmavě modrozelená s antokyanovým zbarvením na bázi, období zasychání listů je rané. Poupata jsou středně velká až velká, elipsovitého tvaru, bez antokyanového zbarvení. Období začátku kvetení je střední až pozdní, průměr květenství je střední až velký. Odrůda není pylově sterilní.

Text a foto Ing. Věra Řičicová, ÚKZÚZ, Brno

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č.10/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down