Evropská unie podporuje lokální pěstování zeleniny a současně požaduje snižování vstupů do rostlinné výroby. Splnění těchto cílů není jednoduché a jednou z cest může být využití postupů precizního zemědělství, znalostí integrované ochrany zeleniny a nových, tzv. smart nástrojů a technologií.
K tomuto cíli měl přispět i projekt SmartProtect podpořený Evropskou unií z programu Horizon 2020 pod číslem grantové dohody č. 862563. Projekt byl koordinován belgickým institutem aplikovaného výzkumu Inagro. Konsorcium tvořilo třináct institucí, producentů a zelinářských výrobních svazů z devíti zemí EU a Velké Británie. SmartProtect byla tematická síť zaměřující se na meziregionální sdílení znalostí o Smart řešení v oblasti integrované ochrany zeleniny (IPM) pro farmáře a poradce. Cílem bylo stimulovat tok znalostí v regionálních zemědělských znalostních a inovačních systémech (AKIS) v celé EU a propojit je s inovativním potenciálem pokročilých metodologií IPM v rostlinné produkci, integrujících technologie přesného zemědělství a datové analýzy.
V rámci projektu byly mapovány dostupné smart technologie pro: 1) monitorování hmyzu, 2) detekci patogenů v porostech, 3) postupy pro podporu rozhodování a 4) aplikační technologie. Individuálně byl posouzen jejich potenciál, vhodnost nebo možnost rozšíření pro zelinářství, náročnost na obsluhu, dostupnost na trhu a možnost jejich uplatnění v členských zemích EU. Zelináři v EU se nejvíce zajímali o monitoring hmyzu a předpověď šíření škůdců, V rámci projektu bylo testováno několik typů Smart lapačů, které přenášejí výsledky do PC nebo mobilních telefonů. Farmář tak má možnost okamžité reakce po prvním záchytu škůdce. V rámci EU jsou chytré pasti populární. V Portugalsku je dokonce jejich zavádění podporováno z vládních programů a Velká Británie podporuje řadu lokálních projektů. Jedna z pastí byla testována také ve VÚRV, v. v. i., Praha.
Praktická platforma
Veškeré užitečné informace byly zpracovány do databáze (platformy), která zahrnuje dodavatele, popis a aplikačního potenciálu jednotlivých nástrojů. Platforma byla přeložena z angličtiny i do dalších národních jazyků a je k dispozici místním farmářům. Platforma se zaměřuje na řešení Smart IPM pro zemědělce, poradce, odborníky, výzkumníky, poskytovatele technologií a jakékoli další zainteresované koncové uživatele. Na této platformě SmartProtect mohou najít technologie a metodiky pro integrovanou ochranu proti škůdcům (IPM) v produkci zeleniny. Řešení IPM jsou rozdělena podle typu techniky (aplikační techniky, techniky podpory rozhodování, diagnostické a detekční techniky a monitorovací techniky) a je možné je filtrovat podle druhu aplikace (bakterie, prospěšný hmyz, houby, hmyzí škůdci, roztoči, hlístice a viry). Platformu lze zobrazit na https://platform.smartprotect-h2020.eu/cs.
Zájem o chytré technologie
V rámci projektu byl také sledován zájem o chytré technologie pro zelinářství v rámci EU. Jižní zóna, která je zřejmě největším producentem zeleniny v EU, tyto technologie začíná využívat. Severněji a východněji je zájem menší a souvisí nejen s mírou produkce zelenin, ale také cenové náročnosti technologií. K harmonizaci EU je potřeba další komunikace se zemědělci a státem podporované zajištění jejich potřeb. Projekt SmartProtect může být prvním krokem v tomto směru.
doc. RNDr. Jaroslava Ovesná, CSc., Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i.
Foto autorka
Celý článek najdete v časopisu Farmář č. 3/2024.