14.09.2005 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Choroby čistce (Stachys L.)

Rod čistec – Stachys L. (Lamiaceae) zahrnuje přibližně 300 jednoletých i vytrvalých druhů, z nichž pro účely okrasného zahradnictví je využíváno jen několik druhů, především Stachys byzantina se stříbřitě vlnatými listy nebo S. macrantha cv. Superba – čistec velkokvětý s bohatým květenstvím. Čistce se uplatňují zejména jako pokryvné rostliny nebo na okrajích záhonů.

Mezi nejznámější a nejčastěji pěstované patří vytrvalý, hedvábně plstnatý čistec vlnatý (Stachys byzantina C. Koch, syn.: S. lanata Jacq.). Z hlediska náchylnosti či odolnosti vůči chorobám jsou rostliny čistce považovány za značně odolné.

Kořenová hniloba čistce
K onemocnění dochází především při pěstování rostlin na nevhodných stanovištích a v případech, kdy nejsou respektovány jejich základní požadavky pro růst a vývoj. Na vlhkých stanovištích častěji zahnívají kořeny (obr. 1) a objevují se listové skvrnitosti. K vyřešení problémů se zahníváním kořenů často postačí výsadba do dostatečně propustné půdy. I při splnění tohoto základního požadavku - během deštivého léta, pokud převládá delší dobu vysoká vlhkost vzduchu, nebo listy jsou dlouhodobě ovlhčeny – mohou rostliny hynout.
Ochrana: pokud lze vyloučit příliš silné zamokření půdy, je nezbytné rostliny vyjmout a svěřit odborníkům, kteří stanoví příčinu odumírání kořenů i možný způsob ochrany. Nejčastěji se na kořenových hnilobách podílejí půdní houby, především rodů Phytophthora, Pythium, Thielaviopsis, Rhizoctonia aj. Proti prvním dvěma uvedeným rodům jsou povoleny přípravky např. Previcur 607 SL (v dávce 8 – 10 l/m2 aplikační kapaliny), proti dalším dvěma např. Fundazol 50 WP (3 – 4 l/m2), Bavistin WG, které se aplikují zálivkou.

Listové skvrnitosti čistce
Různě velké, oválné, hranaté či nepravidelné, případně slévající se skvrny na listech čistce mohou způsobovat různé druhy hub. Určit původce skvrnitosti pouze na základě vizuálního posouzení není možné, i když při podrobnějším popisu jsou uváděny rozdíly ve vzhledu skvrn. Ramularia sp. způsobuje nepravidelné hnědavé skvrny, Ascochyta sp. hnědé koncentricky zónované skvrny s pyknidami na líci listů, Phyllosticta sp. tvoří nepravidelné hnědé skvrny s bělavým středem a pyknidami na líci listů, Septoria sp. okrouhlé hnědé skvrny s červeným lemem, s postupně blednoucím středem a černými pyknidami.
Na líci listů pod stříbřitými chloupky často ujdou pozornosti drobné hnědé nepravidelné skvrny. Po odtržení listu jsou však dobře viditelné při prohlédnutí proti světlu. Od června do listopadu se na listech vyvíjejí jen 0,1 mm velké kulovité plodničky – pyknidy – Phyllosticta stachydis Brun (obr. 3). Po odstranění chloupků na líci listů se pod lupou objeví drobné černé pyknidy (70 x 100 μm). Za vlhka jsou z nich uvolňovány cylindrické spory – konidie (4 – 8 x 1 – 2 μm), které zajišťují rozšíření houby.
Ochrana: symptomy však nejsou vždy zcela jednoznačné a bez mikroskopického vyšetření nelze houby rozlišit. Pro ochranu však postačí zvolit některý z přípravků určený proti listovým skvrnitostem, který se aplikuje při prvních příznacích napadení, např. Baycor 25 WP a Saprol New, které působí i proti padlí a rzím nebo kontaktní Dithane M 45, Dithane DG , Novozir MN 80.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down