Choroby a škůdci čemeřice (Helleborus L.)

Čemeřice (Helleborus L.) je oblíbená stálezelená trvalka časného jara, která svými květy zdobí nejednu zahradu. Květy se objevují u některých druhů již velice brzy, mnohdy uprostřed zimy mezi ostrůvky odtávajícího sněhu.

Díky časné době kvetení dostala čemeřice lidový název vánoční růže nebo zimní královna. Kolem 20 druhů tohoto rodu z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae) se vyskytuje v horské oblasti od jižní Evropy až po západní Asii. Všechny druhy čemeřic jsou jedovaté, rostliny i semena obsahují nebezpečné srdeční glykosidy typu helleborinu. Pěstované druhy a hybridy zaujmou širokou paletou barev květů od bílé, zelené, růžové, vínové až po purpurovou.

Čemeřice nejlépe rostou a kvetou na zastíněném stanovišti s propustnou zásaditou půdou. Snesou však i slunné stanoviště. Nevhodné jsou kyselé zamokřené a písčité půdy. Množí se semeny nebo dělením rostlin. Pěstování čemeřice není náročné, na stanovišti mohou rostliny zůstat více let. Uplatňují se jako podrost stromů, na skalkách nebo jako solitéry. Při nadbytku vláhy a vysoké vzdušné vlhkosti trpí listovými chorobami. Ze škůdců příležitostně škodí háďátka a plži.

Text Ing. Antonín Köhler,

ÚKZÚZ Opava

Foto S. Rychlý

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 3/2018.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *