05.01.2005 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chladný Hortikomplex

Olomoucký výstavní areál Flora patřil v polovině října Hortikomplexu, který je největší přehlídkou ovoce a zeleniny tuzemských profesionálních pěstitelů. Tuto akci si nenechali ujít přední ovocnářské a zelinářské firmy, odbytové organizace ani pěstitelské svazy. Obdivovat bylo možné také školkařské výpěstky, výstavu tykví, práce floristické soutěže „Advent je za dveřmi“ nebo přehlídku ovoce místních organizací ČZS.

Vitamíny – základ života
Při vstupu do hlavního pavilonu A zaujalo nové pojetí expozice. Architekt výstavy Ivar Otruba rozčlenil prostor přízemí 18 velkými písmeny symbolizující jednotlivé vitamíny, v nichž byla naaranžovaná jablka a zelenina. Vzdušný, prostorovými objekty téměř nečleněný prostor se vyznačoval velkou přehledností. Ing. Josef Roušar doplnil, že někteří vystavovatelé si toto vzali za své uplatnili je také ve svých expozicích.“
Expozice většiny pěstitelů a významných osivářských firem byly rozmístěny převážně podél stěn. Zájmu se těšily stánky Ovocnářské unie ČR a Zelinářské unie Čecha Moravy, které poskytovali odborné konzultace pěstitelům.
Soutěže a další zajímavosti
Zelinářskou soutěž vyhodnocovala komise ve složení: Ing. Jaroslav Zeman (předseda), Ing. Jaroslav Bartoš, Marie Kalousková, Františka Bestová, Ing. Jiří Kučera, CSc. a Ing. Jaroslav Rod. Ovocnářskou a školkařskou část výstavy hodnotila komise: Ing. Eva Jetmarová, CSc., Ing. Jaromír Čepička, CSc., Ing. Martin Ludvík, Ing. Dušan Nesrsta, Ing. Zdeněk Simek a Tomáš Dvořák.
V expozici ČZS na galerii pavilonu budila velký zájem prezentace Landesverband Sachsen der Kleingärtner, e. V., na které byl k vidění přehledně seřazené historické odrůdy ze 16., 17. 18. a 19. století, na něž navazovaly ty současné a perspektivní pro budoucnost. Němečtí hosté představili i výsledky šlechtění ze šlechtitelské stanice v Pilnitz. Na galerii byla hojně navštěvována i mykologická poradna a poradenská služba ČZS. Příjemným překvapením byla účast škol – SZaŠ A. E. Komerse z Děčína-Libverdy, VoŠ a SZaŠ Mělník a SZaŠ Kopidlno.
Ostatní pavilony
Jak při slavnostním zahájení zdůraznil Ing. arch. Zdeněk Štefka, CSc.: „záměrem pořadatelů je doprovodit tuto akci specifickým doprovodným programem, protože výstav v naší republice obecně přibylo a proto je nutné odlišit se od jiných.“ Hlavním počinem této strategie byla přehlídka ovocných destilátů Flora Košt 2004 v pavilonu E. V soutěži se sešlo 190 vzorků a hlavním vítězem se stalo hrozno bílé z pálenice Jílové u Prahy. Zajímavou prezentaci mělo v tomto pavilonu i SOU služeb Velký Újezd, s. r. o, které se během celé výstavy předvádělo přípravu salátů, dezertů a pomazánek z ovoce a zeleniny. Výstavy se dočkal i pavilón G, v němž byla vystavena floristické práce ze soutěže „Advent je za dveřmi …“. Nejvyšší ocenění si odnesly v kategorii juniorů Lucie Chlubnová, Irena Lenochová a Romana Krejsová ze SZaŠ, SOU a OU Litomyšl a v kategorii seniorů Edita Čítková ze Zahradnické fakulty MZLU v Brně.
V pavilonu H čekali na návštěvníky chryzantémy Multiflora, které dodaly firmy Bohemiaseed, s. r. o a Jan Kaňák. Větší část expozice však patřila tykvím. Přehlídka „Tykev známá i neznámá“přinesla mnoho zajímavých nápadů pro dekorační i užitkové využití, u nás často opomíjené zeleniny.
Zájem návštěvníků Hortikomplex přilákal necelých 15 tisíc návštěvníků, což je na úrovni loňského roku.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down