Koncem loňského roku navštívila skupina českých zelinářů farmy ve Vietnamu. Nejprve jsme se pohybovali v okolí Hanoje, pak jsme navštívili horské městečko Sapa, následně jsme procestovali zelinářskou oblast u města Dalat, odborný program pokračoval v okolí Ho Či Minova města (Saigonu) a závěrem jsme navštívili několik farem na ostrově Phu Quoc.
Farma ve vesnici nedaleko Hanoje
Políčka v okolí vesnice Donganh vlastní stát. Lokalita má jednoho správce, který místním pozemky přiděluje. Závlaha je k políčkům přivedena otevřeným vybetonovaným kanálem. Z kanálu se voda přečerpává do menších struh, ty přivádí vodu k jednotlivým záhonům, které jsou zavlažovány podmokem. Takovýmto způsobem zde pěstují rajčata, okurky, zelí a papriky. Po sklizni je nutné pozemky přeorat, pak se nechají měsíc odpočinout a sází se další plodina. U salátů je několik sklizní do roka. Někde se provádí tzv. podsazování – do vzrostlých porostů se sází jiné. Květák zalamují podobně jako v tuzemsku, případně ho zakrývají novinami.
Text a foto
Ing. Radovan Tůma,
tajemník Zelinářské unie Čech a Moravy
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 10/2017.
Vietnamské zemědělství je skutečně působivé. To, co dokážou na minimu prostoru s minimem prostředků vybudovat, je fascinující. Jsem rád, že jsem se tam kdysi dostal. Na to, abych prozkoumal místní farmy, mě navedla cestovní pojišťovna a její rady a tipy, které jsem si přečetl tady: https://www.ervpojistovna.cz/cs/blog Opravdu šikovný blog na dovolené celkově. 🙂
Já jsem taková dobrodružka, že přesně podobný styl cestování by mě ohromě bavil. Vyrazil do neznáma, pomáhat zdejším občanům, pořádně nasát tu kulturu. Tohle se mě ale nemůže stát, minimálně ne pokud budu pořád jezdit s manželem. Ten je pouze pro dovolenou, kterou si může podrobně připravit, třeba jako posledně na https://www.cklub.cz/pruvodce/italie/sicilie . Všechno načetl, zjistil a teprve pak jsme vyrazili. Vážně super nuda.