31.07.2022 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čeští reprezentanti uspěli na Mezinárodní biologické olympiádě v Jerevanu

Pokračuje zlatá doba české biologické olympiády! A to dokonce zcela mimořádným 5. místem zlatou medailí oceněného Marka Pavlici v absolutním pořadí ze všech více než 250 soutěžících. Daniel Čičovský získal stříbrnou medaili, Matěj Pokorný a Matěj Vostrčil získali medaili bronzovou. Výpravu vedli profesor Jan Černý a doktorka Lenka Libusová z Přírodovědecké fakulty UK.

Letošního 33. ročníku Mezinárodní biologické olympiády se zúčastnilo celkem 64 zemí a přes 250 soutěžících. V Jerevanu, pohostinném městě pod Araratem, studenti řešili náročné úlohy z rostlinné fyziologie zaměřené na fotosyntetické děje, morfologii ryb nebo biochemii. Velice náročná a originální byla bioinformatická úloha věnovaná analýze buněčných signalizačních drah.

Studenti Univerzity Karlovy zúročili mnohaletou přípravu, kterou jim česká biologická olympiáda nabízí. Čtyři kategorie pokrývající až osm ročníků mladých přírodovědných naději je světový unikát. To samé platí i pro letní přírodovědné tábory na Běstvině. Intenzivní výběrové soustředění, ze kterého vzešli čtyři čeští reprezentanti, se v květnu uskutečnilo na Přírodovědecké fakultě UK. Tam se nově přesouvá z České zemědělské univerzity i pořadatelství českého kola Biologické olympiády. Doktorka Lenka Libusová z Katedry buněčné biologie byla zvolena do hlavní výkonné rady Mezinárodní biologické olympiády.*

Zdroj: UK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down